Czy mogę odstawić lek z grupy SSRI?

Witam! Potrzebuję porady lekarskiej w sprawie odstawienia leków z grupy SSRI (konkretnie Mozarin 10 mg), które przyjmuję od dziewięciu miesięcy, w związku z nerwicą lękową z agorafobią. Jak długo powinna trwać terapia tym lekiem (mój lekarz psychiatra określił ten czas jako do roku) i w jaki sposób odstawić lek, by uniknąć objawów odstawiennych? Moje samopoczucie znacznie poprawiło się, od dłuższego czasu nie odczuwam już przykrych dolegliwości (drżenie rąk, kołatanie serca, zawroty głowy, ataki paniki). Czy mogę zacząć odstawiać lek? Dodam, że czuję się znacznie lepiej od około 5-6 miesięcy, dlatego myślę o zakończeniu terapii. Bardzo proszę o poradę w tej sprawie, ponieważ wiem, że leki z tej grupy należy odstawiać stopniowo zmniejszając dawkę (ale o ile i przez jaki czas). Pozdrawiam serdecznie!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Nie jestem lekarzem, tylko psychologiem, więc nie będę rozpisywała się o dawkach leku. Proszę jednak pamiętać, że o czasie i sposobie odstawiania leków psychotropowych decyduje tylko i wyłącznie lekarz psychiatra. Mimo iż czuje Pani od jakiegoś czasu znaczną poprawę samopoczucia, nie może Pani dobrowolnie i samodzielnie podjąć decyzji i prób zmniejszania dawek leków. O tym zadecyduje i poinformuje Panią lekarz. Na najbliższej wizycie u swojego psychiatry może Pani porozmawiać z lekarzem o swoim stanie zdrowia, o tym, że lepiej się Pani czuje i o tym, że chciałaby stopniowo Pani zrezygnować z farmakoterapii.

Mozarin to lek stosowany w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych oraz w leczeniu zespołu lęku napadowego z agorafobią (lękiem społecznym) lub bez niej. Czas terapii tym lekiem zależy od indywidualnego przypadku. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne, należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Proszę na własną rękę nie przerywać leczenia, gdyż nagłe odstawienie środka może spowodować rozwój zespołu dyskontynuacji, o którym może Pani przeczytać pod poniższym linkiem:

http://portal.abczdrowie.pl/odstawienie-lekow-przeciwdepresyjnych

Więcej o antydepresantach, ich skutkach ubocznych i zasadach bezpiecznego stosowania środków antydepresyjnych może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antydepresantow
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwic
http://portal.abczdrowie.pl/srodki-antydepresyjne
http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-lekow

Pozdrawiam ciepło