Uderzenia gorąca i zawroty głowy po odstawieniu leków z grupy SSRI

Witam, Moje pytanie dotyczy odstawienia leków z grupy SSRI. Przez 12 miesięcy brałam lek z tej grupy (Escitalopram 10mg), w związku z nerwicą lękową z agorafobią. 6 tygodni temu, za radą lekarza psychiatry, odstawiłam lek (oczywiście stopniowo zmniejszając dawkę, tzn. pół tabletki przez 2 miesiące, potem już nie przyjmować leku). W chwili obecnej odczuwam przykre dolegliwości, tzn. zawroty głowy, uczucie niestabilności, uderzenia gorąca (od środka - czuje jak gorąco "rozchodzi się" po moim ciele, a zwłaszcza po twarzy) i zastanawiam się, czy to objawy odstawienne (tylko czy mogą trwać do 6 tygodni?), czy też raczej nawrót choroby? Większość objawów sprzed podjęcia leczenia ustąpiła (ataki paniki, kołatanie serca, strach przed wyjściem z domu), ale martwi mnie to, co odczuwam w tej chwili. Jak interpretować te objawy? Czy jest szansa, że całkowicie wrócę do zdrowia? Bardzo proszę o poradę, ponieważ widzę jak niekorzystnie te objawy na mnie wpływają (ciągle myślę tylko o tym, czy to nawrót choroby).

Witam! Opisane objawy mogą sugerować objawy zespołu odstawienia SSRI. Nie jest to jednak całkowicie pewne gdyż rzadko zdarza się, że po prawidłowym odstawieniu leku występują te objawy, które dodatkowo utrzymują się kilka tygodni. Zazwyczaj objawy są krótkotrwałe i ustępują w ciągu 2 tygodni. W związku z tym proponuję zgłosić się do lekarza prowadzącego. Być może konieczne będzie zastosowanie małej dawki leku. Jeśli objawy znikną to może to potwierdzić przypuszczenia co do zespołu odstawienia. Proponuję zachować spokój, opisane objawy nie są bardzo nasilone i opanowanie ich nie powinno być trudne. Istnieją realne szanse na ustąpienie dolegliwości i powrót do zdrowia. Wskazana jest wizyta u lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie!