Czy dreszcze i osłabienie organizmu to skutki odstawienia leku na depresję?

Witam bardzo serdecznie. Mam problem. Zażywałem lek Depralin (wychwytu zwrotnego serotoniny), przez 2 tyg. Przez pierwszy tydzień dawka 1 tabletka raz dziennie, przez drugi pół tabletki. Przestałem go brać po konsultacji z lekarzem z powodu dziwnych reakcji organizmu. Problem w tym, że nie biorę tego leku od około 2 tyg., a nasilają się efekty (jak myślę uboczne). Skacze puls, straciłem na wadze w przeciągu 2 tyg. 8kg, jestem osłabiony, mam dreszcze i powiem szczerze, że te dolegliwości są bardzo silne. Zrobiłem sobie badania krwi i USG tarczycy na wszelki wypadek, aby wykluczyć przyczyny somatyczne. Badania są w normie, tarczyca w porządku. Pytanie moje jest następujące, czy takie objawy są normalne, ile one będą trwać? Tak się nie da żyć, a ja nie byłem uzależniony od leku, brałem go tylko 2tyg. Pozdrawiam i bardzo czekam na odpowiedź...
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Rozwój intelektualny dziecka autystycznego

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rozwoju intelektualnym dziecka z autyzmem.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Objawy, które Pan opisuje nie są typowe dla odstawienia leku. Objawy odstawienne po zakończeniu terapii lekami przeciwdepresyjnymi zdarzają się zwykle w przypadku wcześniejszego dłuższego stosowania leku oraz nagłego odstawienia leku. Bardzo rzadko zdarzają się w przypadku stosowania krótszego niż 6 tygodni oraz pojawiają się zwykle w okresie 1-3 dni po odstawieniu leku. Nie są także typowe dla escitalopramu (tylko nieco ponad 1% pacjentów ma objawy odstawienne). Długość występowania objawów odstwiennych, które są u Pana mało prawdopodobne trwa maksymalnie do około 3 tygodni. Także ewentualne efekty uboczne, po odstawieniu leku powinny ustąpić. Warto omówić kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym biorąc pod uwagę także objawy przed włączeniem leku oraz ich przebieg w trakcie minionych tygodni. Pozdrawiam serdecznie!

0
Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Espcitalopram to lek z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Jest to lek nowej generacji, selektywny i bezpieczny. To, że lek jest selektywny oznacza, że działa jedynie na bardzo wybiórcze receptory, co zmniejsza efekty uboczne. Wskazany jest w leczeniu depresji, fobii, zaburzeń lękowych i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.


Lek wywiera pierwsze efekty po 2-3 tygodniach na pełne działanie trzeba poczekać często powyżej miesiąca. Dlatego bardzo ważne jest przyjmowanie leku w tym czasie, nawet jeśli nie widzi się efektów. Przy pierwszym epizodzie depresyjnym lek powinno się przyjmować minimum 6 miesięcy, o tym dokładnie jak długo decyduje zazwyczaj lekarz w zależności od stanu klinicznego.

Lek jest na receptę, zmianę dawkowania czy odstawienie nalży skonsultować z lekarzem. Nagłe odstawienie, może spowodować objawy odstawienne. Szansa na to, że objawy odstawienne wystąpiły u Pana jest jednak znikoma, ponieważ przyjmował Pan lek bardzo krótko.

Prawdopodobnie objawy, które Pan opisuje wynikają z choroby pierwotnej czyli depresji lub zaburzeń lękowych. Niektóre formy depresji mogą też przebiegać z lekiem. W sprawie terapii proszę zgłosić się do lekarza psychiatry. Można dobrać tymczasowo lek doraźny niwelujący te objawy i jednocześnie rozpocząć stosowanie leku, który rozpoczyna działanie po kilku tygodniach. Objawy, które Pan opisuje na pewno są bardzo przykre, dlatego też konieczne jest ich leczenie farmakologiczne.

0

Zbyt krótko przyjmował Pan lek by wystąpiły takie skutki odstawienne, i z czasem się zmniejszają a nie narastają.
Skutki uboczne występują podczas przyjmowania leku, rzadko po escitalopramie.
Po odstawieniu występują objawy odstawienne ale topodłuższym czasie brania.
Prawdopodobnie ma Pan objawy choroby podstawowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty