Czy dreszcze i osłabienie organizmu to skutki odstawienia leku na depresję?
Witam bardzo serdecznie. Mam problem. Zażywałem lek Depralin (wychwytu zwrotnego serotoniny), przez 2 tyg. Przez pierwszy tydzień dawka 1 tabletka raz dziennie, przez drugi pół tabletki. Przestałem go brać po konsultacji z lekarzem z powodu dziwnych reakcji organizmu. Problem w tym, że nie biorę tego leku od około 2 tyg., a nasilają się efekty (jak myślę uboczne). Skacze puls, straciłem na wadze w przeciągu 2 tyg. 8kg, jestem osłabiony, mam dreszcze i powiem szczerze, że te dolegliwości są bardzo silne. Zrobiłem sobie badania krwi i USG tarczycy na wszelki wypadek, aby wykluczyć przyczyny somatyczne. Badania są w normie, tarczyca w porządku. Pytanie moje jest następujące, czy takie objawy są normalne, ile one będą trwać? Tak się nie da żyć, a ja nie byłem uzależniony od leku, brałem go tylko 2tyg. Pozdrawiam i bardzo czekam na odpowiedź...

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu
Magdalena Mroczek
83 poziom zaufania
Espcitalopram to lek z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Jest to lek nowej generacji, selektywny i bezpieczny. To, że lek jest selektywny oznacza, że działa jedynie na bardzo wybiórcze receptory, co zmniejsza efekty uboczne. Wskazany jest w leczeniu depresji, fobii, zaburzeń lękowych i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
Lek wywiera pierwsze efekty po 2-3 tygodniach na pełne działanie trzeba poczekać często powyżej miesiąca. Dlatego bardzo ważne jest przyjmowanie leku w tym czasie, nawet jeśli nie widzi się efektów. Przy pierwszym epizodzie depresyjnym lek powinno się przyjmować minimum 6 miesięcy, o tym dokładnie jak długo decyduje zazwyczaj lekarz w zależności od stanu klinicznego.
Lek jest na receptę, zmianę dawkowania czy odstawienie nalży skonsultować z lekarzem. Nagłe odstawienie, może spowodować objawy odstawienne. Szansa na to, że objawy odstawienne wystąpiły u Pana jest jednak znikoma, ponieważ przyjmował Pan lek bardzo krótko.
Prawdopodobnie objawy, które Pan opisuje wynikają z choroby pierwotnej czyli depresji lub zaburzeń lękowych. Niektóre formy depresji mogą też przebiegać z lekiem. W sprawie terapii proszę zgłosić się do lekarza psychiatry. Można dobrać tymczasowo lek doraźny niwelujący te objawy i jednocześnie rozpocząć stosowanie leku, który rozpoczyna działanie po kilku tygodniach. Objawy, które Pan opisuje na pewno są bardzo przykre, dlatego też konieczne jest ich leczenie farmakologiczne.
Zbyt krótko przyjmował Pan lek by wystąpiły takie skutki odstawienne, i z czasem się zmniejszają a nie narastają.
Skutki uboczne występują podczas przyjmowania leku, rzadko po escitalopramie.
Po odstawieniu występują objawy odstawienne ale topodłuższym czasie brania.
Prawdopodobnie ma Pan objawy choroby podstawowej.