Odstawienie leków Kontracept i Citabax a pozbycie się toksyn z organizmu i planowanie ciąży

Witam, przez dość długi okres brałam Kontracept i Citabax. Jak długo po odstawieniu jednego i drugiego mój organizm będzie się pozbywał toksyn i jak mu w tym pomóc? Kiedy mogę zacząć myśleć o zajściu w ciąże bez ryzyka? Dziękuję i pozdrawiam, mam nadzieję że uzyskam więcej konkretnych informacji niż od mojego lekarza w realu..

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna w zasadzie w następnym cyklu po odstawieniu Kontraceptu może się Pani starać o dziecku. Jeśli chodzi o Citabax, to jest to lek generalnie przeciwwskazany do stosowania w okresie planowania ciąży i samej ciąży, gdyż jego przyjmowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia samoistnego poronienia lub porodu przedwczesnego. Jednakże liczba danych mówiących o wpływie tych leków na płód jest ograniczona. dotychczas wykazano, że stosowanie leków z grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych i selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny (w tym citalopramu) nie wiąże się z istotnym ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych u płodu - wyjątkiem jest paroksetyna. Ponadto, w kilku badaniach wykazano, że przyjmowanie leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny po 20. tygodniu ciąży, w niewielkim stopniu zwiększa się ryzyko wystąpienia przetrwałego nadciśnienia płucnego u dziecka. Planując ciążę konieczne jest indywidualne rozważenie korzyści i ryzyka wynikającego z kontynuowania, ale również zaprzestania terapii lekami antydepresyjnymi. Odstawienie leku może wywołać objawy odstawienne, a nawet nawrót dolegliwości (warto zastosować terapię behawioralną), kontynuowanie może być niekorzystne dla płodu. Proszę skonsultować decyzję z prowadzącym lekarzem psychiatrą. Pozdrawiam.