Elicea jest lekiem p.depresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki z tej grupy należą do najczęściej stosowanych obecnie leków redukujących lęk i działających p.depresyjnie. Escitalopram (Elicea) jest najnowszym lekiem w tej grupie preparatów, jest również najselektywniejszym spośród SSRI, a to oznacza, że raczej nie wchodzi w interakcje z innymi lekarstwami. Elicea jest raczej dobrze tolerowana, a objawy uboczne jeśli występują pojawiają się zazwyczaj w pierwszych kilkunastu dniach stosowania. Wśród objawów ubocznych dominują nudności, uczucie płności w brzuchu, przejściowy brak apetytu. Objawy te zazwyczaj ustępują po ok 10 dniach stosowania leku. W późniejszym okresie lek jest dobrze tolerowany. U częściu pacjentów escitalopram jest stosowany przez wiele miesięcy. Oczywiście jeśli pomimo leczenia objawy lękowe utrzymują się, lub nawracają po odstawieniu leku należy brać pod uwagę podjęcie psychoterapii. Farmakoterapia w/w lekiem nie wymaga specyficznych badań laboratoryjnych choć po kilkumiesięcznym zażywaniu medykamentu może Pani wykonać podstawowe badanie krwi - morfologia i próby wątrobowe, cholesterol. Ważniejsze (mając na uwadze Pani wiek) aniżeli badania laboratoryjne byłoby zwrócenie uwagi na ewentualne zajście w ciąże i wskazanie do odstawienia leku w razie pozytywnego wyniku testu ciążowego.
Lek jest generalnie bezpieczny i dobrze tolerowany i co ważne skuteczny w redukcji objawów lękowych
Elicea czyli espcitalopram to lek z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Jest to lek nowej generacji, selektywny i bezpieczny oraz szeroko stosowany. Wskazany jest w leczeniu depresji, fobii, zaburzeń lękowych i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
Escitalopram, jak każdy lek, wywołuje działania niepożądane. Wszystkie one wraz z częstością występowania wymienione zostały na ulotce leku. Nie znaczy to jednak, że wystąpią u Pani. Najczęściej z działań niepożądanych występują nudności. Poza tym może pojawić się zmniejszenie apetytu, zwiększenie apetytu, zwiększenie masy ciała, senność, nieprawidłowe marzenia senne i zaburzenia seksualne w tym zmniejszenie popędu seksualnego i brak orgazmu. Jeśli działania niepożądane pojawią się u Pani, proszę zgłosić się do lekarza, który przepisał lek. Korzyści z przyjmowania leku przeważają zazwyczaj straty powstające w wyniku działań niepożądanych.
Lek w zaburzeniach lękowych zazwyczaj przyjmuje się w dawce 10 mg dziennie. Początkowo zaczyna się od dawki 5 mg, a następnie zwiększa się ją aż do uzyskania maksymalnej dawki 20 mg dziennie.
Leku nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, osoby z pewnymi zmianami w EKG, z przebytym niedawno zawałem serca, z bradykardią, z padaczką trudną do kontrolowania lekami. Lek jest na receptę, zmianę dawkowania czy odstawienie nalży skonsultować z lekarzem. Nagłe odstawienie, może spowodować objawy odstawienne.
Lek wywiera pierwsze efekty po 2-3 tygodniach na pełne działanie trzeba poczekać często powyżej miesiąca.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Działanie leku Escitil – odpowiada Mgr Małgorzata Oktawiec
- Czy Elicea powoduje wypadanie włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można tak odstawić Escitalopram? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Czy natrętne myśli znikną po leku przeciwdepresyjnym? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Okres rozpoczęcia działania leku antydepresyjnego Asertin – odpowiada Cezary Maciejak
- Skutki uboczne stosowania leku Asertin 50 – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Czy dreszcze i osłabienie organizmu to skutki odstawienia leku na depresję? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Czy lek Servenon ma wpływ na stosunki seksualne? – odpowiada Mgr Patrycja Abbink
- Jakie działanie ma lek Asertin? – odpowiada Lek. Małgorzata Pacholec
- Czy ten problem z popędem minie? – odpowiada Mgr Marcin Goluch
artykuły
Leki antydepresyjne - rodzaje, działanie, możliwe skutki uboczne
Leki antydepresyjne zwane są także tymoleptykami.
Kiedy warto sięgnąć po leki uspokajające?
Środków przeciwlękowych i zwalczających niepo
Escitil - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, bezpieczeństwo
Escitil to lek stosowany w przypadku stanów depres