Skutki uboczne stosowania leku Asertin 50

Witam serdecznie! Moje pytanie związane jest z nerwicą na którą leczę się od kilku lat. Lek jaki przyjmuję to Asertin 50 i generalnie pomaga, jednak coraz częściej mam skutki uboczne takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, nudności, wypadanie włosów, które są bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Proszę mi powiedzieć czy jest inny lek o podobnym działaniu może ziołowy, ale mniej uciążliwy, jakiś zamiennik. Chciałabym się też dowiedzieć czy wyżej wspomniany Asertin 50 uzależnia i czy można go brać przez kilka lat – byłabym również wdzięczna za wskazanie czy ewentualny zamiennik również mogę brać przez dłuższy czas. Dziękuję.

Magdalena Mroczek

Asertin czyli sertralina jest lekiem powszechnie stosowanym, należącym do grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Można stosować go przewlekle, nie wywołuje uzależnienia, jednak nie powinno się go nagle samemu odstawiać, bo mogą wystąpić objawy odstawienie.

Jeśli chodzi o leki antydepresyjne to nie ma standardowych, z góry określonych ram czasowych ich stosowania. Podczas stosowania sertraliny w czasie pierwszego epizodu depresji, lek należy stosować przez co najmniej pół roku. Nie ma jednoznacznie określonej górnej granicy stosowania leku. Nie ma on tez działania uzależniającego. Przy odstawianiu, szczególnie tym gwałtownym mogą jednak wystąpić objawy odstawienne.
W Polsce niewiele jest doniesień na temat długotrwałego przyjmowania leków antydepresyjnych. Trudno jest jednak jednoznacznie wykazać skutki uboczne przy ich długotrwałym przyjmowaniu.

Sertralina jak każdy lek wywołuje działania niepożądane. Wszystkie one wymienione zostały na ulotce leku, nie znaczy to jednak, ze wszystkie wystąpią u Pani. Do najczęstszych działań niepożądanych należy bezsenność, brak apetytu, zaburzenie funkcji seksualnych, suchość w jamie ustnej oraz biegunki. Często występuje ziewanie, pobudzenie, lęk oraz bóle głowy. Nawet jeśli jednak wystąpią, a korzyści z przyjmowania leku, przeważają nad działaniami niepożądanymi, to lek należy przyjmować dalej.

Jeśli chodzi o zamienniki to lek przez Panią używany nie wywołuje uzależnienia. Inne SSRI również wywierają działania niepożądane, ale jeśli te które wystąpiły u Pani są bardzo dokuczliwe lek można zamienić na inny lek z tej samej grupy lub np. na mianserynę jeśli występują kłopoty ze snem. Można przyjmować wyciągi ziołowe w formie kropel, naparów lub tabletek, zawierające w składzie melisę, miętę i rumianek.