Ten lek nie uzależnia chemicznie, można go stosować bezterminowo, jeżeli nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia należy to omówić z lekarzem prowadzącym, który zna historię pacjenta.
Asertin czyli sertralina jest lekiem powszechnie stosowanym, należącym do grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Można stosować go przewlekle, nie wywołuje uzależnienia, jednak nie powinno się go nagle samemu odstawiać, bo mogą wystąpić objawy odstawienie.
Jeśli chodzi o leki antydepresyjne to nie ma standardowych, z góry określonych ram czasowych ich stosowania. Podczas stosowania sertraliny w czasie pierwszego epizodu depresji, lek należy stosować przez co najmniej pół roku. Nie ma jednoznacznie określonej górnej granicy stosowania leku. Nie ma on tez działania uzależniającego. Przy odstawianiu, szczególnie tym gwałtownym mogą jednak wystąpić objawy odstawienne.
W Polsce niewiele jest doniesień na temat długotrwałego przyjmowania leków antydepresyjnych. Trudno jest jednak jednoznacznie wykazać skutki uboczne przy ich długotrwałym przyjmowaniu.
Sertralina jak każdy lek wywołuje działania niepożądane. Wszystkie one wymienione zostały na ulotce leku, nie znaczy to jednak, ze wszystkie wystąpią u Pani. Do najczęstszych działań niepożądanych należy bezsenność, brak apetytu, zaburzenie funkcji seksualnych, suchość w jamie ustnej oraz biegunki. Często występuje ziewanie, pobudzenie, lęk oraz bóle głowy. Nawet jeśli jednak wystąpią, a korzyści z przyjmowania leku, przeważają nad działaniami niepożądanymi, to lek należy przyjmować dalej.
Jeśli chodzi o zamienniki to lek przez Panią używany nie wywołuje uzależnienia. Inne SSRI również wywierają działania niepożądane, ale jeśli te które wystąpiły u Pani są bardzo dokuczliwe lek można zamienić na inny lek z tej samej grupy lub np. na mianserynę jeśli występują kłopoty ze snem. Można przyjmować wyciągi ziołowe w formie kropel, naparów lub tabletek, zawierające w składzie melisę, miętę i rumianek.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy lek Asertin 50 jest bezpieczny? – odpowiada Lek. Grzegorz Nawara
- Czy ten skutek uboczny leku Asertin przejdzie? – odpowiada Lek. Grzegorz Nawara
- Jak działa lek Asertin? – odpowiada Lek. Łukasz Kilarski
- Skutki uboczne stosowania leku Asertin – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Silne skutki uboczne po stosowaniu leku Asertin 50 - czy przerwać leczenie? – odpowiada Lek. Paweł Rutkowski
- Skutki uboczne preparatu Asertin – odpowiada Dr n. med. Adrian Kostulski
- Skutki uboczne leku Asertin – odpowiada Lek. Bianka Małczuk
- Jakie działanie ma lek Asertin? – odpowiada Lek. Małgorzata Pacholec
- Co robić, gdy po leku Asertin nie mogę spać? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Czy podczas stosowania leku Asertin (Sertralina) 50 mg, można stosować szczepionke doustną Luivac ? – odpowiada Lek. Agnieszka Jankowska
artykuły
Kiedy warto sięgnąć po leki uspokajające?
Środków przeciwlękowych i zwalczających niepo
Leki antydepresyjne - rodzaje, działanie, możliwe skutki uboczne
Leki antydepresyjne zwane są także tymoleptykami.
SSRI - leki, skuteczność, wskazania i skutki uboczne
SSRI, czyli selektywne inhibitory zwrotnego wychwy