Dlaczego mam tak duże skłonności do anemii?

Dzień dobry Ostatnio ze względu na bardzo złe samopoczucie zrobiłam sobie badania krwi w kierunku anemii .Odkąd pamiętam ciągle miałam z tym problem.Moje wyniki to hemoglobina 11,żelazo 49, ferrytyna 8,B12 167,kwas foliowy 3,9 ,ob 13 ,płytki krwi 230,i niektóre parametry podwyższone.Bylam juz u lekarza ale on widzi tylko problem w tej ferratynie i dostałam tylko tabletki Tardyferon z kwasem foliowym ,po którym nie czuje się najlepiej.Mam wizytę u hematologa ale dopiero na koniec maja.Moim zdaniem i poziom wit b12 i kwasu foliowego jest na tragicznym poziomie ,czy są jeszcze jakieś badania które powinnam zrobić?kilka lat temu miałam 2 razy gastroskopię,kolonoskopię,badania w kierunku chorób jelit w tym celiaki,przeciwciała tarczycy i tam nic nie wyszło po za polipem który od razu został usunięty .Nie wiem już co może być przyczyną ciągle powracającej anemii .Teraz ginekolog zatrzymani miesiączkę żeby sprawdzić czy to nie przez to mam takie słabe wyniki bo faktycznie od kilku miesięcy są bardzo obfite .Ale jestem już na skraju wytrzymałości nie mam siły chodzić ,zero energii,najlepiej mi jak leżę a do tego kołatania serca i stany lękowe które ostatnio mi się nasiliły .Proszę o poradę co jeszcze powinnam zrobić ,nie mam już sił
KOBIETA, 46 LAT 2 miesiące temu

Szanowna Pani,



Dziękuję za szczegółowy opis Pani sytuacji — rzeczywiście objawy, które Pani opisuje, są bardzo obciążające i wymagają szerszego podejścia diagnostycznego oraz być może zmiany leczenia.

Na podstawie przedstawionych wyników i objawów można podejrzewać, że ma Pani anemię wieloczynnikową — nie tylko z niedoboru żelaza, ale także witaminy B12 i kwasu foliowego. Poniżej przedstawiam kilka sugestii, które może Pani omówić z lekarzem prowadzącym lub hematologiem podczas najbliższej wizyty:

1. Niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego

Poziom B12 (167) i kwasu foliowego (3,9) rzeczywiście jest niski. Może to sugerować anemię megaloblastyczną. Warto sprawdzić:

Homocysteinę i kwas metylomalonowy (MMA) – podwyższone wartości potwierdzają niedobór B12.

Przeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym żołądka i czynnikowi wewnętrznemu (Intrinsic Factor) – by wykluczyć niedokrwistość złośliwą (chorobę autoimmunologiczną).

2. Problemy z wchłanianiem

Mimo wykonanych badań jelitowych kilka lat temu, warto rozważyć ponowną ocenę funkcji przewodu pokarmowego, np.:

Testy w kierunku SIBO (przerost bakteryjny jelita cienkiego)

Elastaza w kale – ocena funkcji trzustki

Kalprotektyna – w kierunku utajonego stanu zapalnego

3. Hormony i cykl miesiączkowy

Obfite miesiączki mogą bardzo istotnie wpływać na poziom żelaza i ogólne samopoczucie. Zatrzymanie miesiączki to dobry krok, ale warto też sprawdzić:

Profil hormonalny (FSH, LH, estradiol, progesteron, TSH, prolaktyna)

USG narządu rodnego – by wykluczyć mięśniaki czy inne przyczyny krwawień

4. Inne badania pomocnicze:

Retikulocyty – ocena produkcji krwinek czerwonych

LDH, bilirubina, haptoglobina – by ocenić, czy nie ma nadmiernego rozpadu erytrocytów

Szersze badania hematologiczne – może je zlecić hematolog w maju, ale warto się wcześniej do nich przygotować



5. Suplementacja

Jeśli Tardyferon jest źle tolerowany, istnieją inne formy żelaza, np. żelazo w formie bisglicynianu lub preparaty dożylnie — te lepiej się przyswajają i często nie powodują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Suplementację B12 można rozważyć w formie iniekcji domięśniowych lub podjęzykowej metylokobalaminy, która jest lepiej przyswajalna.

6. Samopoczucie psychiczne



Objawy takie jak kołatanie serca, lęki, skrajne zmęczenie mogą być wtórne do anemii, ale także do długotrwałego stresu związanego z przewlekłą chorobą. Jeśli nie miała Pani jeszcze kontaktu z psychiatrą lub psychoterapeutą, warto to rozważyć jako uzupełnienie całościowej opieki.



Proszę nie tracić nadziei — takie przypadki są trudne, ale przy kompleksowej diagnostyce i indywidualnym podejściu można znacząco poprawić jakość życia.

Z wyrazami szacunku,

Martyna Dudzińska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty