Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Po co kwas foliowy przy anemii?

Witam! Od pewnego czasu mam małą anemię, uzupełniam witaminy. Ostatnio byłam u lekarza pracy, gdyż potrzebne mi jest zaświadczenie. Zapytałam jakie konkretnie witaminy mam brać, odpowiedział, że żelazo i kwas foliowy. Ale przecież kwas foliowy jest przyjmowany przez kobiety w ciąży. Robiłam też prześwietlenie klatki piersiowej i oddałam mocz do analizy. Jakbym była w ciąży, to czy poinformowali by mnie o tym? Owszem mam zawroty głowy, jest mi niedobrze, ale nie wymiotuje, jestem ospała... Czytałam, że to są objawy anemii... Biorę tabletki antykoncepcyjne... Proszę o szybką odpowiedź.
ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

W opisanej sytuacji zalecenie przyjmowania żelaza z kwasem foliowym wiązało się z wystąpieniem niedokrwistości.
Kwas foliowy pełni dużo funkcji w organizmie m.in bierze udział w syntezie krwinek czerwonych, podobnie jak żelazo. Poza tym także zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u płodu.
Być może po wykonaniu morfologii krwi oraz na podstawie objawów stwierdzono niedokrwistość lekkiego stopnia i zalecono Pani takie suplementy. Rozpoznanie ciąży w badania laboratoryjnych byłoby możliwe dopiero po wykonaniu oznaczenia konkretnych hormonów m.in beta HCG, a takie badanie nie wchodzi w zestaw badań podstawowych.
Podsumowując, wydaje się, że w opisanej sytuacji nie ma powodów do niepokoju.

Redakcja abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy