Po co kwas foliowy przy anemii?

Witam! Od pewnego czasu mam małą anemię, uzupełniam witaminy. Ostatnio byłam u lekarza pracy, gdyż potrzebne mi jest zaświadczenie. Zapytałam jakie konkretnie witaminy mam brać, odpowiedział, że żelazo i kwas foliowy. Ale przecież kwas foliowy jest przyjmowany przez kobiety w ciąży. Robiłam też prześwietlenie klatki piersiowej i oddałam mocz do analizy. Jakbym była w ciąży, to czy poinformowali by mnie o tym? Owszem mam zawroty głowy, jest mi niedobrze, ale nie wymiotuje, jestem ospała... Czytałam, że to są objawy anemii... Biorę tabletki antykoncepcyjne... Proszę o szybką odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji zalecenie przyjmowania żelaza z kwasem foliowym wiązało się z wystąpieniem niedokrwistości.
Kwas foliowy pełni dużo funkcji w organizmie m.in bierze udział w syntezie krwinek czerwonych, podobnie jak żelazo. Poza tym także zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u płodu.
Być może po wykonaniu morfologii krwi oraz na podstawie objawów stwierdzono niedokrwistość lekkiego stopnia i zalecono Pani takie suplementy. Rozpoznanie ciąży w badania laboratoryjnych byłoby możliwe dopiero po wykonaniu oznaczenia konkretnych hormonów m.in beta HCG, a takie badanie nie wchodzi w zestaw badań podstawowych.
Podsumowując, wydaje się, że w opisanej sytuacji nie ma powodów do niepokoju.

Redakcja abcZdrowie.pl