Czy w przypadku anemii mikrocytarnej można operować dziecko?

Mój syn ma 3 lata i ma anemię mikrocytarną od roku, podaję mu żelazo, kwas foliowy i witaminę b6. Wyniki trochę się poprawiły, lecz nadal nie jest wyleczony i nie wiem co robić, żeby mu się poprawiło. Czy zmienić leki?  A przy tym ma wodniaka jądra od półtora roku i spodziectwo pierwszego stopnia do operacji, a z powodu anemii nie może mieć jej wykonanej. I chciałam się zapytać, czy można zrobić dziecku operację, gdy ma ono anemię? I czy można zmienić mu leki, żeby wykluczyć anemię? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, zmartwiona mama
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

W przypadku anemii ustalając możliwość operacji bierze się pod uwagę przede wszystkim dwa aspekty: jakie jest nasilenie anemii (wartości mogą być bliskie normy, a mogą być przecież też bardzo niskie) oraz jak pilna jest operacja - czy można poczekać i uzpełnić niedobory, czy wskazania są pilne i nie przeprowadzenie operacji przyniesie więcej szkód niż niebezpieczeństwo związane z anemią.

Aby te watpliwości rozstrzygnąć potrzebna jest dokładna znajmomość przebiegu choroby oraz aktualne parametry.

Ponieważ tak długo trwa suplementacja żelaza, a jest nadal obecna niedokrwistość, proponuję wykonanie testu wchłaniania żelaza, by stwierdzić, czy prawidłowo się ono wchłania i czy suplementacja doustna ma sens. Ważne jest, by prawidłowo podawać żelazo - 1h przed posiłkiem lub 2 godziny po - inaczej może się nie wchłaniać. Ponadto powinna być dieta wzbogacona o produkty z dużą zawartością żelaza.

Serdecznie pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty