Leczenie anemii z niedoboru żelaza

W grudniu ubiegłego roku zakończyłam leczenie anemii z niedoboru żelaza. Ostatnio ( od 2 tygodni ) jestem osłabiona, chce mi się spać, jest mi niedobrze, wypadają mi włosy. Zaczęłam zażywać preparat biofer folic. Bardzo proszę o odpowiedź, czy mogę mieć anemię. Czy powinnam zrobić morfologię ? Jak powinna wyglądać dieta przy niedoborze żelaza, krwawiących czasami hemoroidach i wzdęciach. Proszę o podanie przykładowego jadłospisu.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Tak, zbadanie morfologii krwi jest w tej sytuacji wskazane. W przypadku anemii z niedoboru żelaza ważna jest przede wszystkim suplementacja (nawet preparatami o dużej zawartości, dostępnymi na receptę) oraz kontakt z lekarzem w celu ustalenia przyczyny utraty żelaza (zaburzenia wchłaniania, krwawienia).