Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 9 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie anemii z niedoboru żelaza

W grudniu ubiegłego roku zakończyłam leczenie anemii z niedoboru żelaza. Ostatnio ( od 2 tygodni ) jestem osłabiona, chce mi się spać, jest mi niedobrze, wypadają mi włosy. Zaczęłam zażywać preparat biofer folic. Bardzo proszę o odpowiedź, czy mogę mieć anemię. Czy powinnam zrobić morfologię ? Jak powinna wyglądać dieta przy niedoborze żelaza, krwawiących czasami hemoroidach i wzdęciach. Proszę o podanie przykładowego jadłospisu.
KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Tak, zbadanie morfologii krwi jest w tej sytuacji wskazane. W przypadku anemii z niedoboru żelaza ważna jest przede wszystkim suplementacja (nawet preparatami o dużej zawartości, dostępnymi na receptę) oraz kontakt z lekarzem w celu ustalenia przyczyny utraty żelaza (zaburzenia wchłaniania, krwawienia).

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy