Przyczyna anemii mikrocytarnej hipochromicznej

Witam! Jestem 24-letnią kobietą, ważę 63 kg, a mój wzrost to 170 cm. Od 15-yego roku życia cierpię na anemię. Nigdy się nie odchudzałam i nie stosowałam diety wegetariańskiej. Lekarz zawsze przepisuje mi żelazo, co powoduje, że wyniki poprawiają się, ale gdy tylko przestanę je zażywać, znów mam anemię. Obecnie wyniki badań są następujące: HCT: 30,2, RBC: 3,97, HGB: 9,2, WBC: 6,93, MCV: 76,1, MCHC: 30,5, MCH: 23,2, RDW-SD: 51,4, RDW-CV: 19,1, PLT 365, PDW: 10,1, MPV: 8,9, P-LCR: 18,2, PCT: 0,33, żelazo: 8,7, N: 6,6-26,0, anizochromia dość znaczna, anizocytoza dość znaczna. Ciągle jestem zmęczona i osłabiona. Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny anemii oraz określenie rodzaju niedokrwistości. Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania?
KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Na podstawie przedstawionych wyników stwierdzić można niedokrwistość mikrocytarną hipochromiczną. Częstą przyczyna jest niedobór żelaza. Jego prawidłowe stężenie w ostatnim badaniu nie wyklucza tej przyczyny, zwłaszcza, jeśli obecnie je Pani przyjmuje. Warto oznaczyć stężenie ferrytyny, transferyny oraz całkowitej zdolności wiązania żelaza (TIBC). Warto też wykonać tzw. krzywą wchłaniania żelaza, by sprawdzić, czy leczenie drogą doustną ma szansę być efektywne. Zdolność do odtwarzania krwinek czerwonych ocenić można na podstawie badania stężenia retikulocytów. Ponadto poszukiwać należy przyczyny utraty żelaza, m.in. ew. utajonego krwawienia. Niepokojące jest przewlekanie się niedokrwistości. Wymieniłam tu tylko niektóre badania, ale w Pani przypadku konieczna jest wizyta u hematologa, który zaplanuje i przeprowadzi odpowiednia diagnostykę.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty