Czy Escitalopram ma wpływ na libido?

Witam biorę escitalopram. I czy normalny jest wraz z braniem zupełny brak zainteresowania seksem i odraza? Pozdrawiam
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jednym z częstych działań niepożądanych leku Escitalopram jest osłabienie popędu płciowego, o czym producent informuje w ulotce dołączonej do opakowania.

Wspomina także o możliwości wystąpienia zaburzeń seksualnych, takich jak: problemy ze wzwodem, opóźnienie wytrysku, a także trudności w osiąganiu orgazmu w przypadku kobiet.

Nasi eksperci wypowiadali się na ten temat pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-na-libido-u-mezczyzn-stosowania-antydepresantu-elicea,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zaburzenia-libido-mina-przy-stosowaniu-leku-escitalopram-teva,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moje-libido-wroci-po-leku-escitalopram.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Tak, escitalopram, który jest lekiem z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), może wpływać na libido i zainteresowanie seksem. Zmniejszenie libido, trudności z osiągnięciem orgazmu, a nawet odraza do seksu to znane skutki uboczne tego rodzaju leków.

SSRI, w tym escitalopram, działają na neuroprzekaźniki w mózgu, co może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu seksualnym. U niektórych osób te efekty mogą być łagodne, u innych mogą być bardziej nasilone. Czasami te skutki uboczne mogą ustąpić po kilku tygodniach stosowania leku, gdy organizm przystosuje się do jego działania, ale u niektórych osób mogą utrzymywać się przez cały okres leczenia.Jeśli odczuwane przez Pani objawy są uciążliwe, warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym. Lekarz może rozważyć dostosowanie dawki, zmianę leku na inny, który ma mniejszy wpływ na funkcje seksualne, lub wprowadzenie innych strategii, które mogą pomóc w łagodzeniu tych skutków ubocznych.Ważne jest, aby nie przerywać nagle leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to prowadzić do nasilenia objawów depresji lub innych problemów, które są leczone escitalopramem.