Stosowanie leków przeciwdepresyjnych, takich jak Depralin ODT (escitalopram), może wpływać na popęd seksualny i funkcje seksualne. Escitalopram należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które często powodują działania niepożądane związane z seksualnością, takie jak zmniejszenie libido, trudności w osiągnięciu erekcji, brak wytrysku czy opóźniony orgazm.
U niektórych osób te objawy mogą ustąpić po kilku tygodniach stosowania leku, gdy organizm dostosuje się do nowych poziomów serotoniny. Warto jednak monitorować te objawy i skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Lekarz może zaproponować dostosowanie dawki, zmianę leku na inny o mniejszym wpływie na funkcje seksualne, lub dodanie leku, który pomoże złagodzić te objawy.
Jeśli objawy związane z popędem seksualnym i brakiem wytrysku nie ustąpią lub będą zbyt uciążliwe, lekarz może zaproponować inne opcje leczenia. Ważne jest, aby nie przerywać samodzielnie przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to pogorszyć objawy depresji.
Rozmowa z lekarzem o wszystkich działaniach niepożądanych i ewentualne dostosowanie leczenia są kluczowe dla znalezienia rozwiązania, które będzie skuteczne w leczeniu depresji, jednocześnie minimalizując wpływ na życie seksualne. Regularne konsultacje pozwolą na bieżąco monitorować sytuację i wprowadzać niezbędne zmiany w terapii, aby poprawić Pana samopoczucie i jakość życia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy Escitalopram ma wpływ na libido? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy lek Servenon ma wpływ na stosunki seksualne? – odpowiada Mgr Patrycja Abbink
- Niepamięć polekowa??? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Różnice pomiędzy lekami antydepresyjnymi – odpowiada Dr n. med. Justyna Holka-Pokorska
- Jakie działanie ma lek Asertin? – odpowiada Lek. Małgorzata Pacholec
- Wypadanie włosów po stosowaniu Zortalu – odpowiada Cezary Maciejak
- Czy leki przeciwdepresyjne są skuteczne? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Leczenie depresji Tryptofanem – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Czy lek Elicea jest bezpieczny? – odpowiada Cezary Maciejak
- Czy lek Paroxetinum jest skuteczny? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski