Niepamięć polekowa???

Ja już nie wiem, co jest przyczyną tego, że tak się zapominam. Mało co pamiętam. Czy leki, które zażywam mogą tak działać (używam leku przeciwdepresyjnego z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i raz dziennie lek uspokajający z grupy benzodiazepin)? Jest to problem dla mnie. A jeśli przestanę już je zażywać, to minie ta niepamięć? Czy mogą Państwo coś doradzić??? Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA ponad rok temu

Leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny nie mają niekorzystnego wpływu na pamięć. Problemy z pamięcią nie są więc spowodowane przyjmowaniem wymienionego leku.

Natomiast przyjmowany lek uspokajający i nasenny może mieć niekorzystny wpływ na pamięć i koncentrację, w szczególności jeśli jest to benzodiazepina długodziałająca.

W tej sytuacji zalecałabym stopniowe odstawienie leku uspokajającego (np. przyjmowanie 1/2 tabl. codziennie przez tydzień, następnie co dwa dni i po dwóch tygodniach - całkowite odstawienie). Należy pamiętać, że leki uspokajające działają wyłącznie objawowo - nie usuwają przyczyny zaburzeń depresyjnych ani lękowych.

Problemy z pamięcią i koncentracją mogą być również jednym z objawów depresji. Jeśli występowały one przed zastosowaniem leczenia, to w trakcie leczenia lekiem przeciwdepresyjnym objawy powinny się stopniowo poprawić, do całkowitego ustąpienia.