Czy moje objawy stresowe mogą być tak połączone?

Od pół roku mam bardzo napiętą sytuację w pracy. Mój nowy kierownik nie ma wiedzy i kompetencji, przez co muszę wykonywać większość zadań za niego. Na poprawę nie mam co liczyć. Mam problemy ze snem - często nie mogę zasnąć w nocy, budzę się. Jednocześnie jestem bardzo senna w ciągu dnia. W dniu wolnym potrafię przespać do 5-6h w krótkich drzemkach. Mam napady apetytu, często nastawionego na niezdrowe jedzenie. Jestem nerwowa i drażliwa. Zauważyłam znaczny przyrost masy ciała, której nie mogę zbić pomimo ćwiczeń i pilnowania diety. Mam również obniżone libido, niemalże do zera. Czy te objawy mogą być połączone? Jeśli tak, to gdzie szukać pomocy?
KOBIETA, 25 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

objawy, które Pani opisuje mogą być połączone i wynikać z sytuacji stresowych, których doświadcza Pani w pracy już od sześciu miesięcy.

Przewlekły stres może doprowadzić do bezsenności lub zaburzeń snu, napadów głodu, nerwowości, drażliwości i obniżenia libido. Przyrost masy ciała może wynikać z zaburzenia odżywiania, jakim jest kompulsywne objadanie się.

Uważamy, że w pierwszej kolejności powinna Pani udać się do psychologa bądź psychoterapeuty, by przeanalizować z nim dotychczasową sytuację w pracy, która jak widać ma na Panią negatywny wpływ.

O tym, jak wpływa na organizm przewlekły stres pisaliśmy w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.