Jak zmniejszyć przyrost wagi w depresji?

Witam, od lutego przyjmuje asertin 50 i convulex 150. Choruje na depresję. Zauważyłam przyrost masy ciała oraz puchnięcie nóg (do tego stopnia, że przy cieplejszych dniach kostek nie mM) nie jem dużo, nie spożywam węglowodanów, jestem aktywna fizycznie, w ulotce jest w obu lekach jest o przyroście masy. Jest jakaś skuteczna metoda, aby zahamować przyrost kg.? Czy można przy kombinacji tych leków brać tabletki na odwodnienie? Bo chyba zatrzymanie wody w organizmie jest przyczyną wzrostu masy. Generalnie leków nie chciała bym zmieniać, bo czuje się po nich rewelacyjnie i to jest jedyny efekt uboczny.

Dzień dobry. Myślę, że warto zastanowić się nad dietą. Powinna Pani przeanalizować dietę w kontekście produktów zatrzymujących wodę w organizmie, głównie tych zawierających sól oraz kawę. Można też wesprzeć dietę herbatami ziołowymi, które można spożywać przy tych lekach, a które będą oczyszczały organizm. Jeśli natomiast leki spowalniają metabolizm, warto zweryfikować w tym celu swój jadłospis.
serdecznie pozdrawiam

http://psycholog-psychodietetyk.pl/

Częstym skutkiem ubocznym stosowania leków na depresję jest przyrost masy ciała, ale wynika on z gromadzenia tkanki tłuszczowej w wyniku zmian w tempie przemian metabolicznych, a nie z gromadzenia wody w organizmie. Radziałabym Pani skonsultować problem gromadzenia wody z lekarzem (nie podejrzewam, żeby był on bezpośrednio wynikiem diety) i w oparciu o jego opinię i zalecenia próbować wprowadzić odpowiednią terapię. Co do przyrostu masy ciała w kontekście diety radziłabym wykonać analizę składu ciała - mając dane odnośnie tego ile z obserwowanego przez Panią przyrostu to retencja wody, a ile wzorst poziomu tkanki tłuszczowej będzie można rozważyć właściwe postępowanie dietetyczne. Analiza składu ciała to badanie przeprowadzane w wielu gabinetach dietetycznych i może być od razu połączone z konsultacją. Życzę dużo zdrowia!