Kalkulator tkanki tłuszczowej i mięśniowej

Witam, ostatnio usłyszałam, że masa ciała nie jest miarodajną oceną sylwetki. Dowiedziałam się, że ważny jest stosunek mięśni do tłuszczu, a więc można mieć według BMI dobrą wagę, ale mieć zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Czy to prawda? Jak obliczyć poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej? Czy można gdzieś znaleźć kalkulator tkanki tłuszczowej? Czy kalkulator tkanki tłuszczowej w ogóle istnieje? Czy tak samo wygląda kwestia kalkulatora tkanki mięśniowej? Bardzo zależy mi na odpowiedzi specjalisty, chciałabym się dowiedzieć na ten temat jak najwięcej ze sprawdzonego źródła. Czy jeżeli specjalny kalkulator tkanki tłuszczowej nie istnieje, to może są jakieś urządzenia pozwalające na dokładny pomiar? Jeśli tak to gdzie je znaleźć? W jakich miejscach można wykonać analizę składu ciała? Dziękuje za odpowiedź.

Witam,

Zgadzam się z tym. Masa mięśniowa jest znacznie cięższa niż tłuszczowa i w związku z tym osoby, które systematycznie ćwiczą mogą ważyć więcej co nie oznacza, że są otyłe. Weźmy dla przykładu kulturystę, który regularnie ćwiczy na siłowni, stosuje zbilansowaną dietę i modelkę, która jest bardzo szczupła, ale nie przepada za ćwiczeniami. Wskaźnik BMI dla pierwszego przypadku wskaże otyłość, a dla drugiego prawidłową masę ciała lub niedowagę. Jednak co się dzieje, kiedy spojrzymy na poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej na specjalnym analizatorze? Okazuje się, że kulturysta ma bardzo niski poziom tłuszczu, a wysoki poziom mięśni, a modelka na odwrót. No i rodzi się pytanie, kto ma otyłość? Odpowiedź jest jedna: modelka, która ma tzw. otyłość ukrytą.
Wniosek jest jeden wskaźnik BMI i sama masa ciała nie zawsze są wiarygodne.
Poziom masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej oraz pozostałe parametry można zbadać wykorzystując specjalistyczne analizatory medyczne dostępne praktycznie w każdym gabinecie dietetycznym.

Pozdrawiam,
Kamila Kończak
http://www.activ-diet.pl

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Tak, to prawda, o zdrowiu wiele mówią proporcje ciała. Aby to sprawdzić należy udać się do gabinetu wyposażonego w odpowiednią wagę, która mierzy zawartość tłuszczu w organizmie.
Pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

tak to prawda - nadwaga lub otyłość to nadmiar tkanki tłuszczowej w organiźmie. Prosze wykonać analizę w pobliskim gabinecie dietetycznym.

Pozdrawiam