Czy wynik analizatora składu ciała może być błędny?

Mam 44 lata. Jestem sportowcem, od wielu lat ćwiczę, 4 lata temu zająłem się podnoszeniem ciężarów. Bardzo uważam na swoją dietę ale ostatnio podczas badania składu ciała na analizatorze wyszła mi bardzo duża zawartość tkanki tłuszczowej ciele (otyłość). Myślałem, że stosując dietę i często ćwicząc zbuduję sobie raczej masę mięśniową a nie tłuszczową. Czy to możliwe, że analizator się myli?

witam, to zależy jaki to był analizator: profesjonalny (medyczny) czy nie,
te nieprofesjonalne wykonane są z materiałów które nie gwarantują powtarzalności pomiarów,
czasem może wystąpić błąd - także w profesjonalnym analizatorze, gdy pomiar został wykonany do kilku godzin po intensywnym wysiłku lub po dużym posiłku,

pozdrawiam
http://www.akademiazz.com.pl

Witam. Warto zrobić kontrolną analizę z zachowaniem zaleceń, które proponuje producent, czyli: min. 12 godz przed nie korzystać z basenu, siłowni, ćwiczeń siłowych, ok. 3-4 godz. przed analizą nie pić kawy i napojów energetyzujących, posiłek lekkostrawny. Proszę korzystać z analizatora, który posiada certyfikat urządzeń medycznych. Istotna rzeczą jest również jaka sylwetkę wprowadzimy do analizy: standardowa czy atletyczna, wtedy wychodzą różne ilości co do zawartości tkanki tłuszczowej. Dla sportowców i osób, które dużo trenują (min. 12 godz/tydz)zalecana jest sylwetka atletyczna.

Witam serdecznie,

Analizator wskazał na otyłość bo być może jest to sprzęt mało profesjonalny i nie występuje podział wyników na ilość tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej. Jeżeli posiada Pan rozbudowaną masę mięśniową a mięśnie swoje ważą to waga wskazała otyłość. Może być też w ten sposób że pomiar został zaburzony ze względu na trening przed badaniem, wypicie zbyt dużej ilości wody czy zjedzenie posiłku bezpośrednio przed pomiarem itp. Osoba wykonująca pomiar mogła również wprowadzić do analizatora niewłaściwy typ sylwetki co również zaburzyło wyniki. Jak Pan widzi przyczyn może być wiele więc najlepiej byłoby powtórzyć badanie na certyfikowanym urządzeniu.

Jeżeli byłby Pan zainteresowany pomiarami lub miałby Pan pytania zachęcam do kontaktu:
506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk