W sytuacji, którą opisujesz, bardzo ważne jest uzyskanie profesjonalnej pomocy. Twoje objawy i doświadczenia mogą wskazywać na zaburzenie odżywiania, takie jak bulimia, anoreksja nervosa, zaburzenia odżywiania nieokreślone inaczej (EDNOS), problemy z obrazem ciała a może to być związane z zaburzeniami osobowości lub niezdrowymi nawykami odżywiania. Dokładna ocena Twojego zdrowia na podstawie tylko krótkich informacji jakie podałaś w swojej historii jest niemożliwa.
Oto kilka kroków, które mogłyby pomóc w ustaleniu co jest problemem i istotne co jest przyczyną:
Konsultacja z psychologiem lub psychiatrą: Specjalista w zakresie zdrowia psychicznego może pomóc Ci zrozumieć przyczyny
i mechanizmy Twojego zachowania związanego z odżywianiem oraz opracować metody i plan leczenia. Może na przykład zaproponować terapia poznawczo-behawioralna (CBT). CBT jest skuteczna w leczeniu zaburzeń odżywiania, pomaga zmieniać niezdrowe myśli i zachowania związane z jedzeniem.
Wsparcie dietetyka: Współpraca z dietetykiem może pomóc
w opracowaniu zdrowego planu żywieniowego, który zaspokoi Twoje potrzeby i pomoże w utrzymaniu zdrowej wagi bez wymiotowania.
Grupy wsparcia: Dołączenie do grupy wsparcia dla osób z zaburzeniami odżywiania może dostarczyć wsparcia emocjonalnego i poczucia,
że nie jesteś sama w swoich zmaganiach. To także może być źródło informacji jak postępować w sytuacji, gdy mamy problemy z odżywianiem lub zrozumieniem, iż sposób odżywiania w jakim obecnie funkcjonujesz jest problemem zdrowotnym.
Najważniejszą grupą wsparcia jest rodzina i znajomi: ważne jest,
aby poruszać w rozmowach z nimi temat odżywiania i zażywania narkotyków. Sama rozmowa może przynieść wiele korzyści, gdy zagadnienie jest rozpatrywane z wielu perspektyw, szczególnie przez osoby nam bliskie.
Jeśli czujesz się komfortowo, możesz rozważyć kontakt z fundacjami i organizacjami,
które specjalizują się w zaburzeniach odżywiania. Oni mogą dostarczyć dodatkowych zasobów informacji jak należy postępować w tej sytuacji a także wsparcia.
Ze względu na uszkodzenia zębów i inne problemy zdrowotne związane z wymiotowaniem, ważne jest regularne odwiedzanie lekarza i dentysty.
Kontynuowanie życia bez amfetaminy i innych substancji psychoaktywnych jest kluczowe dla Twojego zdrowia fizycznego
i psychicznego, a uzyskanie odpowiedniej pomocy jest niezbędne,
aby poprawić jakość Twojego życia.
M Bakun
Z tego, co Pani opisuje, objawy, z którymi się Pani zmaga, mogą wskazywać na zaburzenie odżywiania, które jest poważnym problemem zdrowotnym wymagającym profesjonalnej pomocy. Częste wymiotowanie po jedzeniu, obawa przed przytyciem, trudności w kontrolowaniu jedzenia oraz konsekwencje zdrowotne, takie jak problemy ze szkliwem, wypadanie włosów i wahania wagi, są charakterystyczne dla zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia nervosa, choć każdy przypadek może mieć swoje unikalne cechy.
W przypadku bulimii, cykl przejadania się i wymiotowania prowadzi do poważnych skutków zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Częste wymioty mogą powodować uszkodzenia przełyku, zębów, a także problemy z równowagą elektrolitową, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Kluczowym krokiem w tej sytuacji jest zasięgnięcie pomocy u specjalisty, takiego jak psychoterapeuta, psycholog lub psychiatra, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń odżywiania. Ważne jest, aby rozpocząć proces leczenia jak najszybciej, ponieważ im dłużej trwa zaburzenie, tym trudniejsze może być jego opanowanie.
Jeśli Pani nie miała jeszcze okazji porozmawiać z kimś na temat swoich trudności, zachęcam do tego, aby zrobić to jak najszybciej. Lekarz może pomóc w ocenie sytuacji, zaproponować odpowiednie leczenie i wsparcie, które może obejmować terapię, konsultacje dietetyczne oraz, w razie potrzeby, leczenie farmakologiczne.
Zaburzenia odżywiania to poważne problemy, ale możliwe jest ich skuteczne leczenie i odzyskanie zdrowia. Proszę pamiętać, że nie jest Pani sama i istnieje wiele osób oraz instytucji, które mogą Pani pomóc.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zaburzenia odżywiania u 32-latki – odpowiada Dr Bartosz Piasecki
- Jak zakwalifikować moje zaburzenie odżywiania? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak leczyć zaburzenia odżywiania u dorosłej? – odpowiada Mgr Magdalena Kęsek-Strózik
- Zaburzenia odżywiania i powrót do zdrowych nawyków – odpowiada Mgr Katarzyna Fiszer
- Zaburzenia odżywiania - czy to początki bulimii? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Prowokowanie wymiotów a ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Czy jestem już chora na zaburzenia odżywiania? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Zmagania z zaburzeniami odżywiania – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Grupa wsparcia dla osób z zaburzeniami odżywiania w Toruniu – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zaburzenia odżywiania i codzienne wymioty – odpowiada Mgr Anna Szostak (Mazur)
artykuły
Bulimia - rodzaje, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Bulimia to choroba, którą charakteryzują napady ni
Tajemnicza choroba księżnej Diany. Ukrywała ją przez dekadę
Dopiero po latach światło dzienne ujrzało wiele se
Zaburzenia odżywiania - rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie
Zaburzenia odżywiania stanowią liczną grupę chorób