Zaburzenia odżywiania i powrót do zdrowych nawyków

Mam pytanie odnośnie tego, czy możliwe jest wyjście z zaburzeń odżywiania bez pomocy psychologa a także bez informowania o tym rodziców. Mam 19 lat i mieszkam z nimi jednak do tej pory nie zwrócili uwagi na moje metody żywienia i nie chcę tego zmieniać. Za to moi znajomi tak i w nich mam pełne wsparcie. Ja sama chciałabym zakończyć to wszystko jednak nie wiem czy dam sobie radę sama. Stąd też moje pytanie, czy z wielką motywacją do wyzdrowienia mam szansę na sukces? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Motywacja to bardzo dużo jeśli chce się osiągnąć cel. Z tego co piszesz, rozumiem, że równie ważne jest dla Ciebie wsparcie bliskich. Jesteś pełnoletnia, a w związku z tym nie masz obowiązku informować rodziców o swoim stanie zdrowia. Czy jednak nie byłoby Ci łatwiej pokonywać przeszkody mając w nich oparcie?

W powrocie do zdrowia i całym procesie terapeutycznym, poza motywacją, ważne jest też uświadomienie sobie co takiego problem wywołało, kiedy to wszystko się zaczęło i dlaczego? Wizyta u specjalisty mogłaby się okazać przydatna w znalezieniu odpowiedzi na te pytania oraz w radzeniu sobie z chwilami zwątpienia, które pewnie nie raz się pojawią.

Myślę, że dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku może być podjęcie próby samodzielnego uporania się z problemem i skorzystanie z konsultacji ze specjalistą w chwili kiedy pojawią się problemy, lub gdy postępy okażą się niezadowalające. Pamiętaj również, że nieleczone zaburzenia odżywiania mogą mieć ogromne konsekwencje dla Twojego zdrowia, dlatego jeśli zauważysz coś niepokojącego lub nie będziesz sama w stanie sprostać temu co się dzieje, nie zwlekaj i wybierz się do lekarza.

Witam serdecznie!
Koniecznie należy udać się do specjalisty, psycholog pomoże w rozwiązaniu problemów związanych z zaburzeniami odżywiania. Dietetyk natomiast pomoże ustabilizować Pani masę ciała oraz nauczy jak prawidłowo się odżywiać, by utrzymać zdrową, należną masę ciała.
Pozdrawiam,
Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny