Czy jest w ogóle możliwe, abym w takiej sytuacji zaszła w ciążę?

Dzień dobry, Od ponad 10 lat zmagam się z brakiem miesiączki jako powikłaniem po zaburzeniach odżywiania (anoreksja). Okresowo, z przerwami stosowałam leki hormonalne, na które reagowałam dobrze (tzn. miesiączka następowała), nawet przy zbyt niskiej masie ciała. Od kilku miesięcy mija waga jest w dolnej granicy normy (ok. 42,5 kg, przy 150 cm wzrostu). Miesiączka nie występuje naturalnie, jedynie pod wpływem leków. Bez leków mój poziom hormonów płciowych jest bardzo niski (wg norm podanych przez laboratorium, jest to poziom dla kobiet w okresie menopauzy). Moje pytanie dotyczy tego, czy jest w ogóle możliwe, abym w takiej sytuacji mogła zajść w ciążę? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź Marta
KOBIETA, 29 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku braku miesiączki jako wyniku zaburzeń odżywiania i niskiej masy ciała wynikającej z anoreksji, może być trudno zajść w ciążę naturalnie. Niski poziom hormonów płciowych może wpływać na zaburzenia cyklu menstruacyjnego i utrudniać owulację. Jednakże, przy odpowiednim leczeniu, niektóre kobiety w podobnej sytuacji mogą odzyskać regularność cyklu miesiączkowego i mieć szansę na posiadanie dziecka.

Jeśli zależy Pani na zajściu w ciążę i pomimo prób kończy się to niepowodzeniem, zalecamy konsultację w klinice leczenia niepłodności. Specjaliści będą w stanie przeprowadzić dokładną ocenę stanu zdrowia i dostosować odpowiednie leczenie. Opiera się ono głównie na terapii hormonalnej, która może pomóc w staraniach.

Ważne jest również, aby pamiętać, że zdrowa waga i odpowiednie odżywianie odgrywają kluczową rolę w zdolności zajścia w ciążę i jej zdrowym przebiegu, dlatego też powinna Pani rozważyć konsultację z psychodietetykiem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/nieplodnosc-u-kobie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.