Dlaczego nie mam okresu od 3 lat?

Witam, mam 19 lat i od 3 lat nie mam okresu, brak prawdopodobnie spowodowany niedowagą (BMI 17,9). Na tej stronie napisane jest, że miesiączka zanika poniżej BMI 17,5, więc dlaczego u mnie zanikła przy 18,5. Nie schudłam drastycznie, ani się nie głodziłam, powinnam mieć chociaż nieregularny, ale jednak. Odżywiam się zdrowo, nie odchudzam się, ale nie chcę też tyć, ważę 47,5 kg/163 cm. Drugie pytanie - czy jeśli brak okresu spowodowany jest niedoborem estrogenów z powodu niedostatecznej ilości tkanki tłuszczowej, to czy oznacza to, że jajniki w ogóle nie produkują hormonów, czy po prostu nie dochodzi do owulacji z tego powodu, że nie są dostarczane z tkanki tłuszczowej, która podobno magazynuje 1/3 potrzebnych estrogenów? Chyba gdyby w ogóle nie produkowały, to byłyby jakieś widoczne tego objawy? Trzecie pytanie - czuję się dobrze, nie mam problemów ze zdrowiem, rzadko choruję, mam dobry nastrój, ale jakie mogą być skutki tak długotrwałego braku okresu i czy jest szansa, że po kuracji hormonalnej miesiączka się pojawi przy tej wadze? Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź!

Witam serdecznie,
prawidłowy cykl miesiączkowy zależy nie tylko od samych jajników i tkanki tłuszczowej. O prawidłowym uwalnianiu estrogenów decyduje podwzgórze, którego czynność zostaje zahamowana, gdy masa ciała jest zbyt niska.
Dlatego też, poza odzyskaniem należnej masy ciała, czasem należy przyjmować leki hormonalne, aby odblokować wyższe piętra mechanizmu regulującego, aby cykl miesiączkowy odzyskał swój naturalny rytm.
Konsekwencją długotrwałego braku miesiączki jest przede wszystkim ubytek tkanki kostnej - u połowy anorektyczek po niespełna roku bez miesiączki stwierdza się osteopenię, a jeśli trwa to dłużej, należy się spodziewać osteoporozy (38% anorektyczek po 2 latach braku miesiączki ma osteoporozę).
Brak prawidłowych cykli niekorzystnie wpływa na płodność. Kobiety, które cierpiały na anoreksję, rodzą statystycznie więcej dzieci z niską wagą urodzeniową, mniejszym obwodem głowy. Jest to spowodowane prawdopodobnie zmniejszeniem macicy, do którego dochodzi na skutek anoreksji.
Anoreksja zwiększa ryzyko depresji, zaburzeń lękowych i prób samobójczych oraz szeregu powikłań somatycznych.
Możesz przeczytać o tym na stronie naszego serwisu:
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji

Proponuję, abyś jak najszybciej zgłosiła się do ginekologa.
Jeśli masz problem z zaakceptowaniem prawidłowej wagi (a zaczyna się ona od BMI 18,5 kg/m2),
to jest prawdopodobne, że cierpisz na anoreksję - wówczas pomóc może Ci psychiatra oraz psychoterapeuta.
Z pozdrowieniami