Witam, brak miesiączki może być skutkiem/efektem niskiej, niedoborowej masy ciała. Ale to wymaga diagnostyki i ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy. Pytanie, od jak dawna ma Pani tak niską masę ciała i co do tego doprowadziło? Zbyt wiele znaków zapytania, by odpowiedzieć Pani wskazując jakąś konkretną liczbę kilogramów.
Serdecznie pozdrawiam
Witam, niestety BMI wskazuje na niedowagę, prawidłowa masa ciała zaczyna się przy 47-48 kg.Brak miesiączki może być spowodowany szybkim spadkiem masy ciała przez drastyczną dietę oraz także zbyt intensywnym treningiem. NIe podała Pani czy w tym czasie nastąpiło zmniejszenie masy ciała. Warto skonsultować to z lekarzem.
Witam,
przypuszczam, że spadek wagi był gwałtowy i spowodowany źle dobraną dietą, dlatego właśnie zanikła miesiączka. Powinna Pani przytyć minimum 10 kg, gdyż w przeciwnym razie zaburzenia hormonalne będą powodowały nadal ciągły brak miesiaczki. W tym celu proponuję także zmniejszyć intensywność ćwiczeń do 3-4 razy/tydzień. Oczywiście w tej sytuacji należy przede wszystkim dobrać odpowiednią dietę o odpowiedniej wartości kalorycznej.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn
Pani BMI wynosi 16 jest to niedowaga, niestety zwykle podczas zbyt restrykcyjnego odchudzania gdy BMI spada poniżej 18 występuje zanik miesiączki. Oczywiście, że powinna Pani przybrać na wadze aby BMI było w normie, powinna Pan udać się do lekarza i jak najszybciej zgłosić problem oraz do dietetyka, który ułożyć program dietetyczny. Prawdopodobnie wymagana będzie także redukcja aktywności fizycznej. Pozdrawiam i radzę szczerze nie odwlekać tego w czasie.
Oczywiście, że waga jest za niska, znacznie poniżej normy. Proszę zrobić badania - przynajmniej podstawową morfologię. Brak mieisączki również jest niepokojącym sygnałem, prawdopodbnie wynika z tego, ze ma Pani za mało tkanki tłuszczowej, która jest u kobiet tkanką aktywną hormonalnie.
Szanowna Pani - przyczyna braku miesiączki może zostać ustalona u specjalisty ginekologa lub endokrynologa, jednak niedowaga może być jedną z głównych przeszkód w jej pojawieniu się. Gdy ma Pani niedowagę, wówczas miesiączkowanie jest zatrzymywane, aby nie dopuścić do zajścia w ciążę (najogólniej rzecz ujmując), która jest dla organizmu obciążająca. Powoduje to równocześnie osteoporozę (zwyrodnienia kości i stawów są jej następstwem), zanikanie jajników i macicy przy jej długotrwałym braku oraz może spowodować trwałą bezpłodność. Możliwym jest, że lekarz zaordynuje powrót do wagi minimalnej, czyli przynajmniej BMI 18,5, aby miesiączka powróciła. Jednak może się okazać, że trzeba będzie przybrać jeszcze kilka kilogramów, aby miesiączka wróciła (w granicy zdrowego BMI). Obecnie coraz częściej nie wywołuje się miesiączek sztucznie preferując najpierw powrót do zdrowej wagi, aby dodatkowo nie obciążać organizmu.
Jeżeli odczuwa Pani dyskomfort psychiczny w stosunku do wzrastania wagi bądź lęk przed jedzeniem - służymy pomocą w Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mam odpowiednią wagę? Proszę o radę – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
- Jak przybrać szybko na wadze? – odpowiada Mgr inż. Monika Majcher-Lipiejko
- Wpływ nerwicy na wagę i brak okresu – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Spadek wagi i utrzymujący się brak miesiączki – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Brak miesiączki od 3 miesięcy – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Prawidłowa waga przy wzroście 170 cm – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- W jaki sposób obliczać wagę idealną? – odpowiada Milena Lubowicz
- Brak miesiączki przy niedowadze – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Ile powinnam ważyć przy wzroście 147 cm? – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
- Niska waga a brak miesiączki – odpowiada Agnieszka Jamroży