Wpływ nerwicy na wagę i brak okresu

mam 28 lat wzrost mam 173 i waze 54 czasem mniej, wg BMI mam nadwage:( na codzien pracuje ale jestem osobą nerwowa, mam nerwice moze to ma cos z tym wspolnego? juz nawet miesiac nie mam okresu spoznia mi sie:( prosze o porade.

Dzień dobry!

Według wskaźnika BMI ma Pani niedowagę - wagę poniżej normy. Takie obliczenie samo w sobie nie jest jednak najważniejsze. Istotniejszy jest Pani ogólny stan zdrowia, sylwetka, predyspozycje genetyczne, dieta i styl życia itp. Osoba z niedowagą (podobnie jak z nadwagą) może być w pełni zdrowa - niekiedy liczby "kłamią", choć z pewnością nie można ich całkowicie ignorować. Zanik miesiączki może mieć różne przyczyny, ale jedną z nich jest właśnie niedowaga, zbyt restrykcyjna dieta, nagły spadek masy ciała. Proszę skonsultować się w tej sprawie z lekarzem ginekologiem. Leczenie nerwicy opiera się za to przede wszystkim o psychoterapię i polecam rozważenie takiej drogi.

Pozdrawiam!

Pani BMI wynosi 18,0427, co wskazuje raczej na niedowagę niż na nadwagę!
Brak okresu- może być związany ze zbyt niska waga i zaburzeniami tym spowodowanymi, szczególnie jeśli tryb Pani pracy jest stresujący i brakuje czasu na regularne i wartościowe posiłki.
Spóźnienie miesiączki może mieć także szereg innych przyczyn, dlatego zalecałabym konsultacje z lekarzem pierwszego kontaktu ( w celu wykluczenie innych dolegliwości czy chorób), a także rozpoczęcie psychoterapii, która jest najlepsza metodą leczenia nerwicy, a także zaburzeń z kręgu anoreksji czy bulimii (których po tym opisie nie można wykluczyć).