Niskie BMI i brak okresu

Witam, chciałam zapytać czy przy BMI 16.8 (160cm/43kg - 20 lat) powinnam przytyć i ile? Bo od 4 miesięcy nie miałam okresu, poza tym czuję się słabiej, mam powiększone ślinianki i czuję ciężkość na sercu, tętno ok. 45 w spoczynku. Sporo ćwiczę ok. 5 razy w tyg. no i jem mało, ale ostatnio zwiększyłam porcje i czuję rozepchany żołądek pełność.. Więc jak znów jeść normalnie? Czy niedowaga rzeczywiście może poważnie zaszkodzić zdrowiu, głównie chodzi mi o gospodarkę hormonalną i sprawy sercowe..?

Dzień dobry.
Pani BMI wskazuje na niedowagę, która prowadzi do niedożywienia. Wszystko to powoduje poważne zmiany w Pani organizmie. Zatrzymanie miesiączkowania, uczucie osłabienia, zaburzenie gospodarki hormonalnej itp. Konsekwencje mogą stać się jeszcze poważniejsze. Niskokaloryczna dieta (która zazwyczaj jest źle zbilansowana) oraz obciążenie ćwiczeniami fizycznymi nie są dobrym rozwiązaniem. Dobrze, że zdaje sobie Pani sprawę z powagi obecnej sytuacji. Polecam wykonać badania morfologiczne krwi i wybrać się z nimi do lekarza, w tym również lekarza ginekologa. Jednak powinna Pani zmienić swoje nawyki żywieniowe i stopniowo zwiększać kaloryczność diety (przez wprowadzenie np. częstszych, małych, bardziej kalorycznych posiłków). Przy masie ciała 49-50 kg Pani BMI będzie mieścić się w normie. Proszę nie lekceważyć sygnałów jakie daje Pani organizm. Jeśli potrzebuje Pani jeszcze jakiś wskazówek proszę o kontakt (www.diet-coaching.xaa.pl)
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Ma Pani dużą niedowagę, proszę pamiętać, że przy wysokiej aktywności fizycznej potrzebna jest odpowiednia ilość kalorii,niska waga może być przyczyną wielu zaburzeń - miedzy innymi hormonalnych. Zdrowa i odpowiednio rozwinięta tkanka tłuszczowa jest jednym ze źródeł hormonów estrogenowych. Niedowaga wiąże się także z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu naczyniowo-sercowego. Może prowadzi do niewydolności krążenia.

Witam, mam Pani niedowagę, która oczywiście zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego. Aby prawidłowo miesiączkować waga powinna oscylować między 47-49 kg, w razie wątpliwości proszę zwrócić sie do specjalisty na dokładniejszą konsultację, pozdrawiam

Witam, niestety niedowaga zazwyczaj odbija się niekorzystnie na ogólnym stanie zdrowia, ale co więcej, zazwyczaj dotyczyć to może gospodarki hormonalnej (stąd być może brak miesiączek). Dlatego tez absolutnie priorytetowo potraktowałabym konsultację dietetyczną, w celu ustalenia na ile niedoborowy, i w jakie składniki, jest Pani sposób żywienia oraz konsultacji endokrynologicznej w celu oceny rezerwy hormonalnej.W celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl
Serdecznie pozdrawiam.