Dlaczego moja córka nie ma jeszcze okresu?

Witam moja córka ma 15 lat i nie miała jeszcze okresu. Bardzo to przeżywa, bo rówieśniczki dostały swój w wieku 12-13 lat. Waży 40 kg przy 155 cm ale wątpie by było to przez niedowagę. Choruje też na niedoczynność tarczycy i hashimoto, ale bierze euthyrox. Ja swój okres dostałam w wieku 13 lat. Biust też jej nie rośnie. Też mnie to trochę martwi bo w końcu ma już 15 lat. Proszę o odpowiedź, czy biust może jej jeszcze urosnąć jeśli przytyje i czy dostanie wtedy okres.
KOBIETA, 48 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

to, kiedy urośnie córce biust zależne jest od dojrzewania płciowego. Jedne dziewczynki dojrzewają szybciej, inne później. Proces ten zaczyna się zazwyczaj pomiędzy 8. a 13. rokiem życia i trwa kilka lat. Kształtowanie biustu często więc przypada na 13-16 rok życia. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, ponieważ jest to kwestią indywidualną.

Statystycznie pierwsza menstruacja pojawia się u dziewczynek pomiędzy 11. a 14. rokiem życia. Zdarzają się również pierwsze miesiączki u dziewczynek mających 9 lub 16 lat. Jeśli jednak pierwszy okres nie pojawi się do ukończenia 16. roku życia, to trzeba udać się z nastolatką do ginekologa, aby wykluczyć zaburzenia hormonalne.

Wspomina Pani, że córka ma Hashimoto i niedoczynność tarczycy, co również może mieć znaczenie. Jeśli w najbliższym czasie okres się nie pojawi, zachęcamy do wizyty ginekologicznej.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-u-15-latki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-u-15-letniej-corki. https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczkowania-u-15-latki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.