Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 3 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy plamienie w tym wieku jest niepokojące?

Witam, Jestem mamą 11 latki kilka dni temu wystąpiło u niej plamienie czy to nie za wcześnie na pierwszą miesiączkę dodam że jest to szczupła dziewczynka. Ja dostałam miesiączkę w wieku 13 lat z tad mój niepokój
KOBIETA, 36 LAT 4 miesiące temu

Wyleczalność opryszczki narządów płciowych

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

o przedwczesnym dojrzewaniu płciowym mówimy w przypadku pojawienia się symptomów pokwitania przed 10. rokiem życia. Natomiast samo pojawienie się miesiączki może poprzedzać pojawienie się owłosienia łonowego czy niewielkich plamień. Może to zająć nawet 2 lata zanim pojawi się krwawienie menstruacyjne. U dziewczynek zatem (które dojrzewają wcześniej) pierwsze oznaki pokwitania mogą nastąpić między 10. a 11. rokiem życia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/dojrzewanie-plciowe-dziewczat-i-chlopcow.

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by skonsultowała się Pani z pediatrą. Pomoże to w wykluczeniu przedwczesnego dojrzewania płciowego wynikającego np. z zaburzeń hormonalnych. Służy temu tzw. skala Tannera, która pozwala lekarzowi na ocenę prawdopodobieństwa zaburzeń. O skali Tannera służącej do rozpoznawania przedwczesnego dojrzewania przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skala-tannera-charakterystyka-skala-tannera-u-dziewczat-skala-tannera-u-chlopcow.

O przedwczesnym dojrzewaniu płciowym więcej informacji może Pani odnaleźć pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przedwczesne-dojrzewanie-plciowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy