Czy moja córka zaczęła dojrzewać?

Witam, Moja córka w sierpniu kończy 8lat. Pojawiły się jej czarne proste Włosy lonowe i wydaje mi się że powoli zaczynają rosnąć jej piersi. Czy to nie za wcześnie?
KOBIETA, 34 LAT 2 miesiące temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

owłosienie łonowe czy w dołach pachowych, a także wzrost piersi to trzeciorzędne cechy płciowe, które mogą wskazywać na rozpoczynający się etap dojrzewania płciowego. Zazwyczaj dolną granicą, niewskazującą na patologie w tym zakresie, jest ukończenie przez dziecko 10. roku życia w przypadku dziewczynki.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dojrzewanie-plciowe-dziewczat-i-chlopcow.

Oczywiście zwiastuny pokwitania mogą pojawić się wcześniej, bo już w okolicy 8. roku życia, natomiast mogą też świadczyć o pokwitaniu przedwczesnym. Dlatego też w takim wypadku warto, by skonsultowała się Pani z pediatrą – to do niego należy ocena, czy u Pani córki dojrzewanie rozpoczęło się przedwcześnie i czy konieczna jest dalsza diagnostyka.

Oceny dojrzewania płciowego u dzieci i młodzieży dokonuje się przy pomocy skali Tannera, o której może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skala-tannera-charakterystyka-skala-tannera-u-dziewczat-skala-tannera-u-chlopcow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy