Dlaczego dziecku pocą się ręce?

Dzień dobry.mam 11 letnią córkę Od jakiegoś czasu pocą jej się ręce. Ona tym się bardzo denerwuje. Czy to ma związek z dojrzewaniem ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nadmierne pocenie się może mieć wiele przyczyn – jest jedną z oznak przemian hormonalnych organizmu w okresie dojrzewania, ale również może mieć swoje źródło w nadmiernej nerwowości i stresie.

Więcej informacji na temat nadpotliwości w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie.

Niewykluczone, że u Pani córki to właśnie stres potęguje nadmierną aktywność gruczołów potowych. Proszę jednak pamiętać, że po 10. roku życia może rozpocząć się okres pokwitania, czyli właśnie dojrzewania, który charakteryzuje się szeregiem zmian w organizmie.

Jeżeli poza nadmiernym poceniem dłoni zaobserwowała Pani typowe dla okresu dojrzewania objawy (lekkie zwiększenie gruczołów sutkowych, pojawienie się owłosienia pachowego czy łonowego itp.) to nadpotliwość można wiązać właśnie z pokwitaniem u Pani córki.

Niemniej warto ten problem skonsultować z pediatrą – do niego należy ocena, czy dziecko wkracza w etap pokwitania oraz czy nadmierna potliwość jest zjawiskiem fizjologicznym, czy też wymaga dalszych konsultacji bądź diagnostyki hormonalnej.

Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/dojrzewanie-plciowe-dziewczat-i-chlopcow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.