Czy możliwe, że 9-latek dojrzewa?

Witam serdecznie ! Mój wnuczek ma 9 lat a wyczułam u niego , pod pachami nieprzyjemny zapach / taki jak u nastolatka / Czy to nie za wcześnie dojrzewa ? Może to jednak oznaka jakiejś choroby ? Proszę o poradę lekarską , czy rodzice powinni udać się z tym do lekarza i jakiej specjalizacji?. Dziękuję i życzę miłego dnia
KOBIETA, 55 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przede wszystkim, pojawienie się nieprzyjemnego zapachu pod pachami u 9-latka niekoniecznie musi oznaczać wcześniejsze dojrzewanie. Może być to jedynie objaw zwiększonej aktywności gruczołów potowych. Produkcja potu może prowadzić do rozwoju bakterii na skórze, co może skutkować nieprzyjemnym zapachem.

Nadmienię również, że u chłopców wiek dojrzewania przypada na 9 do 14 roku życia, dlatego nie ma Pani powodów do niepokoju.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dojrzewanie-plciowe-dziewczat-i-chlopcow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.