Czy można przyspieszyć dojrzewanie?

Czy dojrzewam zbyt wolno? Można to przyspieszyć/wspomóc? Stosunkowo późno pojawiło mi się owłosienie pod pachami w porównaniu do rówieśników, ok 15r.ż. pojawiły się pierwsze włosy pod pachami. Na twarzy mam mały zarost praktycznie znikomy. około pół roku temu zauwazyłem pierwsze włosy na brzuchu i od tamtego czasu ani nie urosłych ani nie ma ich więcej. Owłosienie na nogach też od kilku lat jest takie samo czyli głównie na łydkach na udach znikome. Mam 178cm wzrostu i 58kg. Ciężko mi przytyć. od 12 r.ż do teraz mój penis urósł z 10cm we wzwodzie do niepełnych 13cm. Czy on jeszcze urośnie? Wzrost do tej pory zwiększał się - 1cm na miesiąc często mniej, albo wcale (sprawdzane było w wieku 16 lat) Waga przez ostatnie lata zwiększała się - o 1 kg na rok. Przy normalnej diecie. Czy można jakoś wspomóc ten proces? Przyjmowanie testosteronu, czy coś w tym stylu wpłynie na owłosienie, masę ciała, długość penisa?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dojrzewanie płciowe jest kwestią indywidualną. W przypadku chłopców proces ten zazwyczaj rozpoczyna się między 9. a 15. rokiem życia i może trwać nawet do 20. roku życia.

W tym czasie następuje rozwój jąder, moszny oraz prącia, a także pojawia się owłosienie pod pachami i w okolicy narządów intymnych. Ponadto zmienia się sylwetka ciała oraz barwa głosu. Pojawia się zarost na twarzy oraz następuje rozwój gruczołów potowych.

Nie ma potrzeby przyspieszania tego procesu, jeśli nie ma ku temu medycznych wskazań. Jeśli ma Pan wątpliwości co do dojrzewania płciowego, to proszę udać się do lekarza, który zleci Panu wykonanie badań w tym kierunku. Na ich podstawie będzie można stwierdzić, czy kwalifikuje się Pan do przyjmowania testosteronu. Póki co, naszym zdaniem, nie ma Pan powodów do obaw.

Podobne pytania znajdzie Pan poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wielkosc-penisa-a-dojrzewanie-plciowe-u-chlopcow,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dojrzewanie-plciowe-a-wymiary-penisa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-penis-jeszcze-urosnie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.