Czy mam udać się z dzieckiem do endokrynologa?

Witam. Córka skończyła w październiku 9 lat. Ostatnio zauważyłam że pojawiły się jej włoski na wargach sromowych. Czy to nie za wcześnie? Nie wiem kogo się poradzić na bilans z powodu covid czekamy już 2 miesiąc. Córka jest szczupła 30 kg 138 cm wzrostu.noe rosną jej piersi, nie ma włosów pod pachami. Za to włosy na głowie rosną bardzo szybko .Są bardzo gęste i grube. Od zawsze ma też ciemne włosy na nogach . Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o przedwczesnym dojrzewaniu płciowym mówimy, gdy ma ono miejsce przed 9. rokiem życia, zatem w przypadku Pani córki prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Znaczące jest także to, że córka ma grube, ciemne i bujne owłosienie na głowie – to może być czynnik predestynujący do wystąpienia zauważalnego owłosienia w innych rejonach ciała.

Choć dojrzewanie płciowe u dziewczynek zazwyczaj rozpoczyna się około 11. roku życia, to już w okolicach 9. roku życia mogą pojawić się pierwsze symptomy dojrzewania. Zazwyczaj należą do nich: zaokrąglenie się piersi oraz pojawienie się owłosienia łonowego. To, czy jest to przedwczesne dojrzewanie płciowe o podłożu chorobowym można ustalić jedynie na podstawie badania i tzw. skali Tannera. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skala-tannera-charakterystyka-skala-tannera-u-dziewczat-skala-tannera-u-chlopcow.

Proszę skonsultować swoje obawy z pediatrą – badanie i zebranie wywiadu powinno wystarczyć, by lekarz zadecydował o skierowaniu Pani córki do endokrynologa. Na wszelki wypadek może być wskazane wykonanie badań hormonalnych z krwi na oznaczenie poziomu gonadotropin i steroidów płciowych.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przedwczesne-dojrzewanie-plciowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.