Hormony a zachowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przede wszystkim proszę udać się do pediatry – to do niego należy wstępna ocena stanu zdrowia córki. W rozpoznaniu przedwczesnego dojrzewania płciowego pediatra stosuje tzw. skalę Tannera i na tej podstawie ocenia, czy ma do czynienia z patologią w obrębie rozwoju płciowego dziecka. Zazwyczaj okres dojrzewania przypada na 10.-14. rok życia dziecka, choć warto podkreślić, że są to granice umowne. Natomiast jeśli dodatkowo pojawiają się niepokojące objawy, takie jak nadmierne owłosienie, lekarz może zadecydować o skierowaniu do poradni endokrynologicznej. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/przedwczesne-dojrzewanie-plciowe.

Wówczas być może konieczne będzie oznaczenie stężenia hormonów: LH i FSH, czyli gonadotropin oraz steroidów płciowych (estradiol i testosteron), a niekiedy także: androstenedionu i 17-hydroksyprogesteronu, by wykluczyć choroby nadnerczy. Nadmiar androgenów może oznaczać hirsutyzm, wynikający z nadmiaru hormonów męskich. Omówienie tego zjawiska odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm.

Inne przyczyny, związane z nadmiernym owłosieniem, mogą mieć związek z chorobami tarczycy i nieprawidłowym stężeniem hormonów TSH, T3 i T4. Dodatkowo może być konieczna konsultacja z ginekologiem dziecięcym. Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-owlosienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty