Czy to jest normalny objaw podczas brania antykonepcji?

Stosuję antykoncepcję w postaci krążków dopochwowych od 2 lat. Do tej pory nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych, oprócz trochę mniejszego libido. Jednakże ostatnio zauważyłam wzmożone wypadanie włosów, wobec czego zrobiłam sobie kompleksowe badania krwi i poziom estradiolu wynosi <13 pg/ml. Stąd moje pytanie: czy to jest normalne, czy tak nie powinno być na anykoncepcji? Jest to jedyna wartość, która mnie niepokoi. Z góry dziękuje za odpowiedź. Gosia 22 lata
KOBIETA, 23 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

bardzo dziękujemy za zaufanie do naszego portalu. Estradiol jest hormonem z grupy estrogenów, którego zadaniem jest regulacja libido oraz rozwój cech płciowych kobiet. Poziom estradiolu jest zmienny w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Antykoncepcja nie ma większego wpływu na poziom tego hormonu. Obniżona wartość estradiolu może wskazywać na zespól policystycznych jajników czy niedoczynność przysadki. Może też być wynikiem zaburzeń odżywiania lub bardzo intensywnego wysiłku fizycznego.

Dlatego zachęcamy do skontaktowania się ze specjalistą w celu zlecenia pogłębienia diagnostyki.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/estradiol

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.