Co znaczą te krostki przed miesiączką?

Przed miesiączką, na szyjce macicy pojawia się jedna lub dwie krostki, są one w okolicy wejścia do szyjki. Po naciśnięciu czy drapnięciu znikają wiec podejrzewam ze pękają. Zauważyłam to kilka miesięcy temu i od tego czasu zawsze dzień przed miesiączką się to pojawia, a znika w ciągu kilku dni. Mam tylozgiecie macicy i strasznie bolesne miesiączki jeśli ma to jakiś związek. A dodatkowo od kilku miesięczny bezbolesnego guza na tylnej ścianie pochwy. Leczenie było bezskuteczne wiec pani ginekolog kazała to zostawić.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Każda faza cyklu menstruacyjnego związana jest ze zmianami hormonalnymi. Hormony u kobiet wywierają ogromny wpływ na ogólne samopoczucie oraz zmiany skórne.

W przebiegu całego cyklu kluczową rolę odgrywają takie hormony jak: estrogen, progesteron, hormon luteinizujący (LH) oraz hormon folikulotropowy (FSH). W pierwszych dniach miesiączki jest najniższy poziom estrogenu oraz progesteronu.

Hormony te wpływają na kondycję skóry. Skóra w tym czasie ma skłonności do łuszczenia się, przesuszania i jest bardziej podatna na czynniki zewnętrzne.

Istnieje przypuszczenie, że zmiany, o których Pani pisze powstają na skutek procesów hormonalnych zachodzących w organizmie podczas cyklu menstruacyjnego.

Proponujemy skonsultować się ponownie z lekarzem ginekologiem w celu pogłębienia diagnostyki (między innymi poprzez oznaczenie poziomu hormonów płciowych w krwi). Lekarz zdecyduje o ewentualnej farmakoterapii hormonalnej, aby skutecznie wyeliminować nawracającą u Pani dolegliwość.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://parenting.pl/cykl-miesiaczkowy-charakterystyka-dni-plodne-i-nieplodne-fazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.