Czy takie uczucie mogło się pojawić przez miesiączkę?
Witam, Dzisiaj przez ok. 2-3h czułam dyskomfort w okolicach pochwy/cewki moczowej i uczucie lekkiego parcia na pęcherz/łaskotania. Objawy te jednak samoistnie ustąpiły. Jestem w trakcie miesiączki. Czy takie odczucie mogło się pojawić przez miesiączkę bądź od zapalenia pęcherza? nie mam innych objawów takich jak częstomocz, pieczenie itp. A dodatkowo użyłam podpasek zapachowych po raz pierwszy, czy mogła to być jakaś reakcja alergiczna? Czy być może coś ginekologicznego? Od pewnego czasu czuje także co jakiś czas swędzenie w okolicach sromu. Po miesiączce planuje w razie czego wykonać badanie ogólne moczu, czy przydało by się zrobić jakieś inne badania, aby upewnić się że wszystko w porządku? Mam w grudniu termin na badanie USG pęcherza czy do tego czasu mogę spokojnie poczekać?

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Cykl miesiączkowy wpływa znacząco na samopoczucie i kondycję fizyczną kobiety. Poziomy hormonów odgrywają ogromną role w tym cyklu płciowym.
Podczas cyklu płciowego poziom estrogenów i progesteronu ulegają dużym wahaniom. Od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego stężenie estrogenów spada. Niska zawartość hormonów warunkuje dobre samopoczucie. Po zakończeniu menstruacji dochodzi do wzrostu hormonu luteinizującego, a jajniki zaczynają zwiększoną produkcję estrogenów. Wpływa to korzystnie na wygląd, włosy, czy kondycję skóry. Następnie dochodzi do wzrostu stężenia progesteronu, który powoduje spadek dobrego samopoczucia, a także zachodzi wiele zauważalnych zmian w organizmie.
Opisana przez Panią dolegliwość, mogłaby być spowodowana zaczynającą się miesiączką. Zmiany hormonalne często powodują różne odczucia ze strony narządów moczowo – płciowych. Nie powinno to stanowić powodów do obaw.
Gdyby takie objawy występowały częściej, można by było skonsultować to z lekarzem ginekologiem. Specjalista zdecyduje o ewentualnej diagnostyce, czyli między innymi oznaczeniu poziomu hormonów płciowych i tarczycowych w surowicy krwi.