Czy takie uczucie mogło się pojawić przez miesiączkę?

Witam, Dzisiaj przez ok. 2-3h czułam dyskomfort w okolicach pochwy/cewki moczowej i uczucie lekkiego parcia na pęcherz/łaskotania. Objawy te jednak samoistnie ustąpiły. Jestem w trakcie miesiączki. Czy takie odczucie mogło się pojawić przez miesiączkę bądź od zapalenia pęcherza? nie mam innych objawów takich jak częstomocz, pieczenie itp. A dodatkowo użyłam podpasek zapachowych po raz pierwszy, czy mogła to być jakaś reakcja alergiczna? Czy być może coś ginekologicznego? Od pewnego czasu czuje także co jakiś czas swędzenie w okolicach sromu. Po miesiączce planuje w razie czego wykonać badanie ogólne moczu, czy przydało by się zrobić jakieś inne badania, aby upewnić się że wszystko w porządku? Mam w grudniu termin na badanie USG pęcherza czy do tego czasu mogę spokojnie poczekać?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Cykl miesiączkowy wpływa znacząco na samopoczucie i kondycję fizyczną kobiety. Poziomy hormonów odgrywają ogromną role w tym cyklu płciowym.

Podczas cyklu płciowego poziom estrogenów i progesteronu ulegają dużym wahaniom. Od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego stężenie estrogenów spada. Niska zawartość hormonów warunkuje dobre samopoczucie. Po zakończeniu menstruacji dochodzi do wzrostu hormonu luteinizującego, a jajniki zaczynają zwiększoną produkcję estrogenów. Wpływa to korzystnie na wygląd, włosy, czy kondycję skóry. Następnie dochodzi do wzrostu stężenia progesteronu, który powoduje spadek dobrego samopoczucia, a także zachodzi wiele zauważalnych zmian w organizmie.

Opisana przez Panią dolegliwość, mogłaby być spowodowana zaczynającą się miesiączką. Zmiany hormonalne często powodują różne odczucia ze strony narządów moczowo – płciowych. Nie powinno to stanowić powodów do obaw.

Gdyby takie objawy występowały częściej, można by było skonsultować to z lekarzem ginekologiem. Specjalista zdecyduje o ewentualnej diagnostyce, czyli między innymi oznaczeniu poziomu hormonów płciowych i tarczycowych w surowicy krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-okresu-miesiaczka-objawy-pierwszej-miesiaczki-pms

https://parenting.pl/cykl-miesiaczkowy-charakterystyka-dni-plodne-i-nieplodne-fazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.