Dlaczego mam brązowe upławy przed okresem?

Od dwóch cykli zauważyłam u siebie brązowe upławy na tydzień przed okresem. Obecnie jestem przed 3 cyklem i również mam to samo do ginekologa jestem umówioną dopiero za 1,5 miesiąca czyli po 4 cyklu. Jeżeli by się okazało że są to zaburzenia hormonalne to przez te 4 cykle może dojść do jakiś groźniejszych powikłań skutków ubocznych ? Niestety nie mam możliwości wcześniejszej wizyty.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Problem, o którym Pani pisze występuje dość powszechnie, zwłaszcza u młodych kobiet. Prawdopodobnie nie oznacza to nic niepokojącego i jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie.

Brązowe plamienia przed miesiączką mogą oznaczać opóźnioną owulację. Przyczyną takiego zabarwienia śluzu może być wzrost stężenia estrogenów, a także pęknięcie pęcherzyka jajnikowego, w czasie uwolnienia komórki jajowej. Bardzo często również taki rodzaj wydzieliny z pochwy może towarzyszyć przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Należy zaznaczyć, że brązowe plamienia występują również w cyklach bezowulacyjnych, gdzie stężenie progesteronu od początku jest niższe, a jego wartość ulega znacznemu obniżeniu.

Zalecamy poczekać na umówioną wizytę u lekarza ginekologa, który pomoże określić przyczyny takiego stanu oraz zdecyduje o ewentualnej diagnostyce i leczeniu. Przydatne mogłyby okazać się takie badania, jak USG ginekologiczne, określenie poziomu hormonów płciowych w surowicy krwi oraz cytologia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

https://portal.abczdrowie.pl/nadzerka-szyjki-macicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.