Dlaczego mam plamienia z dróg rodnych w wieku 30 lat?

Witam. Mam 29 lat i mam mały problem. Miesiączkuje regularnie ale zawsze tydzień bądź 14 dni przed miesiączka mam plamienia brązowe aż do pojawiające się miesiączki. I gdy się zaczynają plamienia odczuwam ból podbrzusza i złe samopoczucie. W ciąży nie jestem robiłam testy. Plamienia się zaczęły Lutego. Wizytę do ginekologa mam dopiero na 29 Maja. Ale bardzo mnie to martwi bo 2 lata temu miałam stan przedrakowy szyjki macicy i boję się że to może być to. Chociaż mogę się mylić ale wolałabym aby mi udzielono odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam, brązowe plamienia w połowie cyklu mogą mieć wiele przyczyn – niestety nie sposób ocenić, jak jest w Pani przypadku. Na to pytanie może odpowiedzieć tylko lekarz po badaniu ginekologicznym. Przede wszystkim takie plamienie może mieć związek z owulacją – jeśli jest w niewielkiej ilości, to jest zupełnie naturalne. Nazywane jest plamieniem okołoowulacyjnym, a powoduje je nagły spadek estrogenów podczas jajeczkowania. Może utrzymywać się kilka dni. Więcej o plamieniach w różnych fazach cyklu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja. Niestety, jeśli powtarza się cyklicznie od lutego, to może świadczyć o niewydolności ciałka żółtego. Jest to tzw. niedomoga lutealna i występuje właśnie ok. 14 dnia cyklu. Spowodowana jest niewłaściwym stężeniem progesteronu we krwi. Może być przyczyną niepłodności lub poronień, dlatego należy podjąć leczenie. Zachęcam do zapoznania się z materiałem omawiającym fazę lutealną cyklu: https://portal.abczdrowie.pl/faza-lutealna. Brązowe upławy mogą także świadczyć o toczącym organizm stanie zapalnym, zaburzeniach gospodarki hormonalnej, cyklach bezowulacyjnych, a nawet nowotworze. Wiążąc się z chorobami macicy, upławy takie mogą występować przy mięśniakach, polipach oraz nadżerce. Zazwyczaj takim zmianom oraz zmianom nowotworowym towarzyszy również ból podbrzusza oraz podwyższona temperatura ciała – tych symptomów nie wolno ignorować, a wizyta u lekarza w takiej sytuacji nie powinna być odwlekana. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.