Dlaczego plamię w drugiej fazie cyklu?

Witam. Mam patki problem, odkąd urodziła córkę (7msc temu). Dostaje miesiączkę regularnie.. ALE gdy skończą mi się dni płodne, zaczynam plamić, ciemno brązowa krwią, ale zdarza się tez żywo czerwona. I trwa to aż do kolejnej miesiączki. Po miesiączce jest kilka dni spokoju i właśnie po owulacji zaczyna się takie coś.. dodam ze pobolewa mnie przy tym czasem brzuch. Misiaczki mam regularne co 28dni.

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeżeli plamienia pojawiają się w okolicach owulacji, to być może mają związek z zaburzeniami hormonalnymi – zwłaszcza nasuwa się tu tzw. niedomoga lutealna, gdy ciałko żółte wydziela za małą ilość progesteronu. W normalnych warunkach hormon ten powinien wzrastać w II fazie cyklu po to, aby przyjąć zapłodnioną komórkę jajową. Gdy są jego niedostatki, mówimy o niewydolności ciałka żółtego. Świadczy o tym brązowa wydzielina z pochwy, o której Pani pisze.Tutaj więcej informacji o tej fazie cyklu: https://portal.abczdrowie.pl/faza-lutealna. Inne możliwe przyczyny takich plamień przed okresem to: infekcje intymne, polipy lub mięśniaki macicy (a nawet nowotwory), zespół policystycznych jajników, ale także choroby ogólnoustrojowe, takie jak schorzenia tarczycy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby. Z pewnością powinna Pani udać się do ginekologa – jeśli ten wykluczy zmiany patologiczne w obrębie dróg rodnych oraz infekcje intymne, to może zlecić badania hormonalne (estrogeny, progesteron, prolaktyna) lub zasugerować wizytę u endokrynologa w celu zdiagnozowania niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.