Progesteron - w jakim celu wykonuje się badanie jego poziomu?

Co oznacza nazwa hormonu PG i w jakim celu wykonywane jest badanie jego poziomu?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przypuszczam, że chodzi o progesteron. Jest to hormon wydzielany przez jajniki, a konkretnie przez ciałko żółte, strukturę powstającą po owulacji. Progesteron przede wszystkim ma za zadanie przygotować endometrium na przyjęcie zarodka oraz odżywianie go. Niedobór tego hormonu, występujący w przebiegu niewydolności ciałka żółtego (niedomogi lutealnej), skutkuje zmniejszeniem szansy na prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży (charakterystyczne są poronienia ok. 11.-12. tygodnia ciąży).

Badanie poziomu progesteronu w drugiej fazie cyklu jest przydatne w diagnostyce niedomogi lutealnej, ale wynik prawidłowy nie zawsze pozwala wykluczyć to zaburzenie. Bardziej miarodajnym badaniem jest tu biopsja endometrium.

Typowym objawem niedomogi lutealnej są plamienia w drugiej fazie cyklu miesiączkowego (przed miesiączką).

Pozdrawiam serdecznie!