Zapytaj lekarza

1 , 0 3 0 , 2 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Progesteron - w jakim celu wykonuje się badanie jego poziomu?

Co oznacza nazwa hormonu PG i w jakim celu wykonywane jest badanie jego poziomu?
ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witam!

Przypuszczam, że chodzi o progesteron. Jest to hormon wydzielany przez jajniki, a konkretnie przez ciałko żółte, strukturę powstającą po owulacji. Progesteron przede wszystkim ma za zadanie przygotować endometrium na przyjęcie zarodka oraz odżywianie go. Niedobór tego hormonu, występujący w przebiegu niewydolności ciałka żółtego (niedomogi lutealnej), skutkuje zmniejszeniem szansy na prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży (charakterystyczne są poronienia ok. 11.-12. tygodnia ciąży).

Badanie poziomu progesteronu w drugiej fazie cyklu jest przydatne w diagnostyce niedomogi lutealnej, ale wynik prawidłowy nie zawsze pozwala wykluczyć to zaburzenie. Bardziej miarodajnym badaniem jest tu biopsja endometrium.

Typowym objawem niedomogi lutealnej są plamienia w drugiej fazie cyklu miesiączkowego (przed miesiączką).

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy