Jakie są metody leczenia niewydolności ciałka żółtego?

Mam pytanie jak się leczy nie wydolność ciałka żółtego??? Mam plamienia na krótko przed miesiączką, bóle brzucha jak przy okresie Co lekarz najczęściej przypisuje w tej sytuacji????

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciałko żółte jest odpowiedzialne za produkowanie i wydzielanie progesteronu, hormonu sterującego menstruacją, a także oddziałującego na cały organizm ludzki. Niewydolność ciałka żółtego, zwana inaczej niedomogą lutealną, leczona jest w różny sposób – w zależności od źródła problemu. Na przykład za niedomogę lutealną mogą być odpowiedzialne hormony tarczycy, prolaktyna czy nieprawidłowości w obrębie jajników.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/6-znakow-swiadczacych-o-tym-ze-twoje-hormony-starzeja-sie-za-szybko-jak-to-zmienic

Stąd też w podejrzeniu niewydolności ciałka żółtego lekarz powinien najpierw zlecić badania mające na celu ocenę stężenia prolaktyny, progesteronu czy TSH. Lekarz może też zalecić badanie temperatury ciała przez kilka dni, począwszy od dnia owulacji, co jest metodą najprostszą, choć najmniej miarodajną.

Leki, które mogą być podawane to: gonadotropina menopauzalna, gonadotropina kosmówkowa czy cytrynian klomifenu, w hiperprolaktynemii z kolei – bromokryptyna, a w chorobach tarczycy dobiera się leki mające na celu wyrównanie poziomu hormonów.

Warto jednak pamiętać, że plamienia śródcykliczne mogą mieć wiele przyczyn – nie tylko jest to niedomoga lutealna, ale te wątpliwości może rozwiać tylko wizyta u ginekologa.

O przyczynach plamień przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.