Co oznacza takie plamienie przed miesiączką?

Od pół roku mam 2dniowe plamienie przed okresem. Mój cykl jest regularny i ma 28dni. Czy to objaw niewydolność ciałka żółtego i jak to leczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeśli ma Pani regularne okresy, to bardzo możliwe, że dwudniowe plamienia, które pojawiają się u Pani przed miesiączką są oznaką niewydolności ciałka żółtego, czyli inaczej niedomogi lutealnej.

Taki stan oznacza, że w organizmie kobiety produkowana jest niedostateczna ilość progesteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za między inny zagnieżdżanie się zarodka w macicy. Aby jednak mieć pewność, że cierpi Pani na to zaburzenie należy udać się do ginekologa i wykonać badania w tym kierunku. Wówczas – jeśli zajdzie taka potrzeba – pozna Pani możliwe metody leczenia tej przypadłości.

Plamienia przed okresem nie zawsze bowiem oznaczają niewydolność ciałka żółtego. Inne możliwe przyczyny to: zapalenie przydatków, mięśniaki macicy czy też polipy szyjki macicy. Konieczne jest więc badanie ginekologiczne, które wskaże przyczynę pojawiających się plamień.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem poruszającym ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.