Co może oznaczać takie plamienie u 24-latki?

Witam. Mam 24 lata. Mój cykl od dłuższego czasu to 32 dni. Przez trzy ostatnie miesiące jednak trwał 28 dni. Ostatnia miesiączka była 21.09. 15 .10 zaczęły się dziwne brązowe plamienia trwające już 9 dni. Stosunki zawsze z zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy. W 5 dniu plamienia zrobiłam test ciążowy - wyszedł negatywny. Jak sięgam pamięcią raz już miałam taki sam przypadek, dokładnie rok temu i po badaniu ginekologicznym wszystko było w porządku. Co może oznaczać takie plamienie? Co jest jego przyczyną? Planuje powtórzyć test ciążowy jak tylko się skończy plamienie. Ale jak ono może wpłynąć na najbliższą miesiączkę?
KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Jak wykonać test ciążowy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

sądzę, że nie ma potrzeby powtarzania testu ciążowego. Plamienia acykliczne nie zawsze związane są z ciążą, to jest implantacją zarodka. Niekiedy wskazują na drobne zaburzenia hormonalne i zdarzają się u zdrowych kobiet, a czasami zwiastują choroby narządu rodnego.

Jeżeli plamienia powtarzają się zawsze w II fazie cyklu, czyli przed miesiączką, to mogą oznaczać tzw. niewydolność ciałka żółtego, wynikającą z niedoboru progesteronu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja.

Proszę spokojnie poczekać na miesiączkę, a jeżeli plamienie powtórzy się w kolejnym cyklu, to należy zgłosić się do ginekologa. Z pewnością badanie palpacyjne, wziernikowanie i USG TV wykluczą takie schorzenia jak mięśniaki macicy czy zapalenie przydatków oraz pomoże ustalić, czy plamienia nie są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty