Co może oznaczać takie plamienie u 24-latki?

Witam. Mam 24 lata. Mój cykl od dłuższego czasu to 32 dni. Przez trzy ostatnie miesiące jednak trwał 28 dni. Ostatnia miesiączka była 21.09. 15 .10 zaczęły się dziwne brązowe plamienia trwające już 9 dni. Stosunki zawsze z zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy. W 5 dniu plamienia zrobiłam test ciążowy - wyszedł negatywny. Jak sięgam pamięcią raz już miałam taki sam przypadek, dokładnie rok temu i po badaniu ginekologicznym wszystko było w porządku. Co może oznaczać takie plamienie? Co jest jego przyczyną? Planuje powtórzyć test ciążowy jak tylko się skończy plamienie. Ale jak ono może wpłynąć na najbliższą miesiączkę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że nie ma potrzeby powtarzania testu ciążowego. Plamienia acykliczne nie zawsze związane są z ciążą, to jest implantacją zarodka. Niekiedy wskazują na drobne zaburzenia hormonalne i zdarzają się u zdrowych kobiet, a czasami zwiastują choroby narządu rodnego.

Jeżeli plamienia powtarzają się zawsze w II fazie cyklu, czyli przed miesiączką, to mogą oznaczać tzw. niewydolność ciałka żółtego, wynikającą z niedoboru progesteronu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja.

Proszę spokojnie poczekać na miesiączkę, a jeżeli plamienie powtórzy się w kolejnym cyklu, to należy zgłosić się do ginekologa. Z pewnością badanie palpacyjne, wziernikowanie i USG TV wykluczą takie schorzenia jak mięśniaki macicy czy zapalenie przydatków oraz pomoże ustalić, czy plamienia nie są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.