Czy możliwe, że są to objawy ciąży?

Witam 30.03 do stałam miesiączki trwala jak zawsze 5 dni tylko po tych 5 dniach miałam jeszcze ciemny śluz przez 4 dni. Dziś mamy 17.04 a ja od trzech dni mam mdłości i ból podbrzusza. Kilka dni przed miesiączka uprawiałam stosunek z wytryskiem od od ponad pół roku staramy się o dziecko czy ja już fiksuje po południu kupie test ale do południa to zwariuje czy możliwe że to ciąża? Kobieta 25 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli stosunek miał miejsce kilka dni przed okresem, to nie powinien prowadzić do zapłodnienia, ale w przypadku gdy współżyją Państwo regularnie bez zabezpieczeń, to do zapłodnienia mogło dojść podczas dni płodnych.

Jeśli jednak wykluczy Pani ciążę, to warto zgłosić się do ginekologa – plamienia acykliczne mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne, a te z kolei mogą być istotną przeszkodą w trakcie starań o dziecko.

Wśród przyczyn brązowego plamienia z pochwy po okresie wyróżnia się polipy endometrialne czy nadżerki. Niekiedy w takim kolorze plamienia wskazują na implantację zarodka – ma to jednak miejsce zazwyczaj około 6-10 dni po zapłodnieniu – a zatem nie po miesiączce.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Proszę wykonać test ciążowy, pamiętając, że nawet te najczulsze testy ciążowe domowego użytku warto wykonywać nie wcześniej niż 10-14 dni po stosunku.

Więcej informacji na temat testów ciążowych odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.