Jal sprawdzić czy mam niewydolność ciałka żółtego?

Mam plamienia które pojawiają sie gdzieś na 3 dni przed okresem od 23, 26 dnia i trwają do miesiączki. Mam też bóle podbrzusza podejrzewam niewydolność ciałka zoltego. Bym chciała się dowiedzieć jakie hormony zrobić w jakich dniach cyklu żeby potwierdzić lub zaprzeczyć tą konkretną przyczynę.???? Skoro problem pojawił się jakieś 3 miesiące temu to wynik badania hormonów dokładnie z przed roku jest juz nie adekwatny???? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisana przez Panią plamienie może być jednym z objawów niewydolności ciałka żółtego. Jeżeli jeszcze obserwuje Pani m. in.: nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego albo skrócenie lub wydłużenie cyklu menstruacyjnego, to są to objawy, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na problem z ciałkiem żółtym. Aby zdiagnozować niewydolność ciałka żółtego oznacza się we krwi stężenia: progesteronu (trzykrotnie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego – suma wartości stężeń powinna wynieść powyżej 40 µmol/ml lub pojedynczy wynik nie może być niższy niż 5 ng/ml), prolaktyny, TSH. W zaistniałej sytuacji wskazane byłoby zapisanie się do lekarza ginekologa, aby zlecił Pani odpowiednie badania. Badanie poziomu hormonów powinno być aktualne.

Być może zainteresują Panią informacje w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-cykl-menstruacyjny

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.