Hormony i ciałko żółte

Witam. W grudniu miałam operację wycięcia torbileli na jajniku. Wynik histopatologiczny mówi, że była to torbiel ciałka żółtego. Wcześniej torbiel ta objawiała się plamieniami przed okresem. Moja lekarka powiedziała mi, że nie jest to nic poważnego i dała mi luteinę. Mam ją brać od 16 dnia cyklu przez 10 dni. Torbieli nie mam, progesteron (luteinę) uzupełniam, a plamienia (niewielkie 2-3 dni przed okresem) występują nadal - w co nie bardzo chce się wierzyć mojej lekarce. Nie wiem, co mam jeszcze zbadać. Czy torbiele ciałka żółtego i plamienia przed okresem to tylko wina niedoboru progesteronu, czy może być inna przyczyna? Dziwi mnie również to, że lekarka wiedząc o tym, że planuję dziecko, kazała mi się starać. Powiedziała również, że może to wyleczyć moje dolegliwości. Przeczytałam, że niedobór progesteronu jest przyczyną poronień, to chyba najpierw powinnam się wyleczyć? Czy można jakoś sprawdzić moje hormony. Chętnie bym je zbadała prywatnie, tylko nie wiem, w którym dniu cyklu i jakie... a może te plamienia przed miesiączką są normalnym objawem po operacji? Pozdrawiam:)
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Istnieje możliwość, że plamienia, które Pani opisuje, są początkiem krwawień miesięcznych i nie stanowiły objawu torbieli krwotocznej ciałka żółtego, która zresztą zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Nie sugerowałbym się tym plamieniem w dalszym postępowaniu. Suplementację pregesteronu stosuje Pani w celu pobudzenia fazy lutealnej (II fazy cyklu), która może być osłabiona poprzez zmniejszoną wydolność ciałka żółtego - rzeczywiście jego niewydolność, co za tym idzie, obniżony poziom progesteronu jest czynnikiem ryzyka występowania torbieli ciałka żółtego. Jednak często zdarza się, że występuje u kobiet bez niewydolności. Terapia progesteronem jest bezpieczna.

Jeśli chce Pani wykonać sobie oznaczenia hormonalne na własną rękę, proponuję oznaczyć progesteron i estrogen kilka dni (5-6) po owulacji - da to odpowiedź czy niewydolność ciałka żółtego występuje, czy też nie, i czy należy dalej stosować luteinę. Zalecenie odnośnie zajścia w ciążę jest jak najbardziej prawidłowe. Kobiety, u których wystąpiła torbiel krwotoczna ciałka żółtego, są statystycznie bardziej narażone na jej wystąpienie po raz kolejny. Udowodnione jest, że czym wcześniejsze zajście w ciążę po jej usunięciu, tym ryzyko nawrotu jest mniejsze. Proponuję zaufać swojemu ginekologowi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.