Jakie jest leczenie niewydolności ciałka żółtego?

Mam pytanie jak się leczy nie wydolność ciałka żółtego??? Mam plamienia na krótko przed miesiączką, bóle brzucha jak przy okresie Co lekarz najczęściej przypisuje w tej sytuacji???? Mam 35 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewydolność ciałka żółtego określana również jako niedomoga lutealna to stan, kiedy ciałko żółte nie wydziela wystarczającej ilości progesteronu lub wytwarza go zbyt krótko. Hormon ten odpowiedzialny jest za zajście i utrzymanie ciąży, dlatego konsekwencją tej dysfunkcji są problemy z płodnością i częste poronienia.

Leczenie niewydolności ciałka żółtego zależne jest przede wszystkim od źródła problemu. Tylko taki sposób leczenia przyniesie bowiem efekty.

Jeśli przyczyną jest podwyższony poziom prolaktyny to stosuje się bromokryptynę. W przypadku zaburzeń osi podwzgórze-przysadka-jajnik podaje się gonadotropinę menopauzalną bądź cytrynian klomifenu. W niektórych przypadkach stosuje się gonadotropinę kosmówkową, zaś niedoczynność tarczycy wymaga terapii hormonalnej.

Proszę więc udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę problemu i wdroży odpowiednie leczenie.

Pytania dotyczące niewydolności ciałka żółtego znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niewydolnosc-cialka-zoltego-jak-zdiagnozowac, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niedomoga-cialka-zoltego-a-starania-o-ciaze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-miec-niewydolnosc-cialka-zoltego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.