Co należy zrobić w przypadku gdy leczenie nie pomaga?

Szanowni Państwo, mam zdiagnozowaną niewydolność ciałka żółtego . Biorę od 2 miesięcy lek o nazwie Mastodynon. Niestety nie pomaga mi. Lekarz powiedział,że jeśli mi ten lek nie pomoże, wówczas będę musiała brać leki hormonalne. Tych się obawiam. Proszę o poradę. Z poważaniem ,

Redakcja abcZdrowie

Witam,

warto rozważyć sugestię lekarza o konieczności przyjmowania leków hormonalnych, skoro dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatu.

Nie napisała Pani z jakich powodów obawia się ich przyjmowania. Być może chodzi o możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Niestety wszystkie leki niosą ze sobą ryzyko działań niepożądanych, co nie oznacza, że u każdego one występują. Muszą być jednak wyróżnione w ulotce, aby pacjent był świadomy.

Leczenie niewydolności ciałka żółtego zależne jest przede wszystkim od przyczyny zaburzenia. Osoby zmagające się ze zbyt wysokim poziomem prolaktyny stosują bromokryptynę. Zaburzenia dotyczące osi podwzgórze-przysadka-jajnik wymaga leczenia gonadotropiną kosmówkową lub menopauzalną albo cytrynianem klomifenu. Jeżeli zaś przyczyną jest niedoczynność tarczycy, wówczas wymagane jest uregulowanie gospodarki hormonalnej.

Najlepiej byłoby porozmawiać z lekarzem o swoich obawach oraz zapytać o możliwość wdrożenia innego leczenia. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto powierzyć się w ręce specjalisty.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-metody-leczenia-niewydolnosci-cialka-zoltego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-leczenie-niewydolnosci-cialka-zoltego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.