Czy bezpieczne jest dla mnie stosowanie tego leku?

Witam, Mam krwawienia międzymiesiączkowe, na które lekarz zalecił stosować noretysterone 5 mg dwa razy dziennie przez 3 tygodnie, jednak boję się zażywać ten lek ze względu na skutki uboczne, tzn. ryzyko zakrzepicy (mam przewlekłą niewydolność żylną, matka miała zakrzepicę, gdy siedzę lub stoję moje stopy są sine) , plus do tego mam lekki hirsutyzm i zespół Gilberta. Czy moje lęki co do stosowania leku są słuszne czy też powinnam go zażywać bez obaw?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

stosowanie leków hormonalnych zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy, dlatego Pani obawy są słuszne. Istotne jest jednak, czy poinformowała Pani lekarza, który przepisał dany lek o przewlekłej niewydolności żylnej oraz zakrzepicy u mamy.

Jeśli nie, to konieczna będzie ponowna konsultacja z nim. Jeśli jednak lekarz wiedział o tym, a mimo to zalecił Pani przyjmowanie Noretysteronu, to być może jest to jedyna opcja leczenia krwawień międzymiesiączkowych u Pani.

Ostateczna decyzja będzie wówczas należała do Pani. Zachęcamy do ponownego skonsultowania tematu z lekarzem.

Pytania z podobnej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antykoncepcja-hormonalna-przy-zakrzepicy-zylnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antykoncepcja-zwieksza-u-mnie-ryzyko-zakrzepicy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-stosowac-tabletki-antykoncepcyjne-przy-poczatkach-niewydolnosci-zylnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.