Czy mam wykonać jeszcze jakieś badania diagnostyczne?

Dzień dobry! Mężczyzna, lat 28, 95kg, 196cm wzrostu, niepalący, alkohol sporadycznie raz na tydzień w ilości jednego piwa / kieliszka wina (nie przepadam za alkoholem), fizycznie aktywny głównie poprzez pracę. Piszę z pytaniem czy jest się czego bać? Półtora miesiąca temu miałem robione USG jamy brzusznej i nie licząc "cechy niewielkiego słuszczenia wątrby" oraz "śledziona nieco powiększona 149mm x 46mm bez zmian ogniskowych i prawidłowej echogeniczności" wszystko jest w idealnym porządku. Przez powiększenie śledziony zalecono mi zrobienie pełnej morfologii krwi - udałem się na nią i wyniki są praktycznie idealne w najlepszych miejscach norm (morfologia, ob, pt, aptt, fibrynogen, glukoza, elektrolity, lipidogram, amylaza, mocznik, kreatynina, kwas moczowy, żelazo, wapń całkowity, magnez, crp, tsh) jedyne odchylenie było w próbach wątrobowych i objawiło się podwyższoną bilirubiną w zakresie 2.50 mg/dl gdzie norma w jednostce była 0.00 - 1.40 (możliwe, że to przez stres gdyż mam zespół Gilberta, zwłaszcza, ze nie jest to jakies duże odchylenie) Czy coś jeszcze mogę zrobić by upewnić się czy wszystko jest ok bądź nie jest?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wykonanie dokładnych badań to zachowanie godne naśladowania. Nie wspomina Pan o niczym takim jak choroba czy niepokojące objawy zatem zakładam, że czuje się Pan dobrze, a badania robi Pan profilaktycznie. Większość wyników jest- jak Pan to określił - idealna i w żadnym razie nie jest powodem do zmartwienia.

Jedynymi niepokojącymi objawami są powiększona śledziona i podwyższony wynik bilirubiny we krwi. Taki stan może wskazywać na łagodną postać sferocytozy, jednak pozostałe wyniki badań przeczą temu twierdzeniu. Dlatego logiczne wydaje się, że wspomniane objawy są skutkiem zespołu Gilberta. Zespół Gilberta, hiperbilirubinemia, to wrodzona choroba metaboliczna o tak łagodnym przebiegu, że często przez lata pozostaje niezdiagnozowana. Do jej charakterystycznych objawów zaliczamy np. podwyższony poziom bilirubiny we krwi, żółte zabarwienie oczu i skóry chorego po intensywnym wysiłku fizycznym, zmęczenie, złe samopoczucie czy bóle brzucha. Pojawienie się bilirubiny we krwi w większych niż normalnie ilościach mogło być spowodowane stresem, którego zawsze, a szczególnie w przypadku choroby Gilberta, należy unikać.

Jeżeli jednak widzi Pan u siebie jakieś inne niepokojące objawy, wskazane będzie udanie się do lekarza prowadzącego w celu zasięgnięcia opinii.

Więcej informacji o podobnej tematyce przeczyta Pan w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-gilberta,

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszona-sledziona-objawy-torbiele-nowotwory-autoagresja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.